کشنده تر از چاقی کم تحرکی است!

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | ﺳﻪشنبه 19 دی 1396 در ساعت 18 : 54 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

همان طور که میدانید چاقی خطر ابتلا به انواع بیماری ها و حتی رسیدن مرگ زودرس را نیز افزایش می دهد. محققان در اینباره تحقیقات زیادی انجام داده اند که ثابت شده است، مرگ و میر در افراد چاقی که کم تحرک هستند بیشتر است. تحرکی که باعث سلامتی و تناسب اندام می شود، لازم نیست سخت و با انجام کارها و فعالیت های طولانی باشد. اگر به صورت روزانه و مرتب فعالیت انجام دهید و خود را از دست بی تحرکی خلاص کنید، می توانید پیامدهای آن را به خوبی در سلامتی جسم و حتی روان مشاهده کنید.

اولین کاری که می توانید انجام دهید آن است که هدفی برای خود مشخص کنید. تناسب اندام، لاغری، یاد گرفتن ورزشی برای تفریح و ورزش و ... میتواند انگیزه ای برای حرکت و از جا بلند شدن شما باشد. چاقی و فعالیت ورزشی دو چالش بزرگی است که بدن همیشه با آنها روبه رو است و باید بین آنها دست به انتخاب بزند.

با داشتن تحرک به تناسب اندام نیز خواهید رسید و از بروز چاقی جلوگیری خواهید کرد، کافی است برنامه ریزی خوبی داشته باشید و برای فرار از بی تحرکی حتما تلاش کنید. حداقل روزی 20 دقیقه از زمان خود را ورزش یا حتی پیاده روی ساده انجام دهید. پیاده روی از ساده ترین ورزش هاست که احتیاج به امکانات خاصی ندارد و با کمک دستگاه های ورزشی جدیدی که این روزها تولید شده اند، مانند؛ تردمیل در هر شرایط آب و هوایی، در گرما، سرما، صبح یا شب می توانید به راحتی مدت زمانی هر چند کوتاه را به انجام دادن ورزش اختصاص دهید.

20 دقیقه در روز را پیاده روی تند انجام دهید، چه بیرون از منزل چه در خانه با کمک تردمیل و برنامه های آن. تردمیل های جدید به برنامه های از پیش تعیین شده زیادی مجهز شده اند که با انتخاب یکی از آنها در کمترین زمان می توانید ورزش خوبی را شروع کنید و بعد از مدت کوتاهی شاهد نتایج آن باشید. روزانه کمی فعالیت بدنی فواید زیادی برای سلامتی افرادی که بی تحرک هستند دارد و این تفاوت را میتوان بین گروه های غیر فعال و نسبتا فعال کاملا مشاهده کرد.

برای بررسی ارتباط عدم تحرک، مرگ زودرس و ارتباطی که با چاقی این عوامل دارند، گروه های تحقیقاتی بین سال های 1992 و 2000 این عوامل را مورد تجزیه، تحلیل و مطالعه قرار دادند. تمام اطلاعات مخصوصا داده های اصلی مانند؛ قد، وزن و مخصوصا میزان فعالیت فیزیکی افراد شرکت کننده گزارش شده بود و تمام افراد برای بیش از 12 سال تحت بررسی قرار گرفتند.

محققان دریافتند خطر مرگ زودرس در افرادی که غیر فعال یا فعالیت متوسط دارند با یکدیگر متفاوت است و متوجه شدند مرگ زودرس، عدم فعالیت فیزیکی، اضافه وزن و چاقی با یکدیگر ارتباطی مستقیم دارند.

تمام تجربیات و تحقیقات نشان دادن برای بدست آوردن سلامتی فقط اگر فردی بتواند 90 تا 110 کالری در روز بسوزاند ( یا 20 دقیقه پیاده روی تند به صورت روزانه انجام دهد ) میتواند از گروه غیر فعال به گروه تقریبا فعال برود و این موضوع نیز خطر ابتلا به مرگ زودرس را کم خواهد کرد. جالب است بدانید تاثیر این فعالیت کم در افرادی با وزن طبیعی بیشتر است، ولی افرادی که دچار اضافه وزن و چاقی هستند را نیز بی بهره نمی گذارد و بعد از مدتی می توانید نتایج آن را به خوبی مشاهده کنید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :