کاهش وزن با پیاده روی یا دویدن؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | شنبه 29 آبان 1395 در ساعت 10 : 54 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

عده ای از متخصصان تغذیه بر این باورند که اگر شما مسافت مشخصی را بدوید یا راه بروید در میزان کالری مصرفی تان تاثیری ندارد و تنها زمان طی آن مسیر برایتان متفاوت است. یعنی اگر شما یک مسیر مشخص را با سرعت آهسته قدم بزنید ممکن است در مدت نیم ساعت به مقصد برسید و اگر همان مسیر را بدوید احتمال دارد که 15 دقیقه ای آن را طی کنید، اما در کالری مصرفی شما تاثیری ندارد.برای مثال فردی با وزن 150 پوند در هر یک مایل در حدود 100 کالری از دست می دهد بنابراین اگر این راه را بدود یا راه برود تفاوتی در آن ایجاد نمی کند.

دویدن یا پیاده روی کردن در محیط خارج از خانه و فضای باز با پیاده روی و دویدن بر روی تردمیل و در خانه نیز از لحاظ کالری سوزی وضعیت مشابهی دارد.

تعداد دیگری از متخصصان تغذیه و مربیان ورزشی با این نظر مخالف می باشند و معتقدند دویدن در مقایسه با پیاده روی کردن کالری بیشتری می سوزاند.بنابراین پیاده روی با درجات متفاوت هم کالری سوزی متفاوتی دارد یعنی پیاده روی به شیوه تند از قدم زدن آهسته موثرتر می باشد.پس هرچقدر جنب و جوش و فعالیت در طول پیاده روی بیشتر باشد میزان کالری مصرفی فرد نیز بیشتر می شود.

در واقع ورزشکارانی که از پاسخ صحیح این سوال آگاه نیستند نمی توانند برنامه ریزی درستی برای شیوه و شدت ورزش خود انجام دهند و دچار نوعی سردرگمی می شوند.پاسخ این سوالات که به چه طریقی در زمان مشخصی کالری بالاتری مصرف کنیم یا در زمان خاصی مقدار مشخصی کالری بسوزانید کاملاً متفاوت است و در این مطلب می خواهیم پاسخ درستی به این سوالات بدهیم.

قبل از پاسخ دادن به این سوالات و پیش از شروع تمرین خود با راهنمایی متخصص تغذیه میزان کالری اضافه موجود در بدن تان را تعیین نمایید، میزان کالری دریافتی و مصرفی نیز در طول روز باید مشخص شود.شیوه این محاسبه برای افراد مختلف با شرایط جسمی گوناگون متفاوت می باشد و با استفاده از قد، وزن و شرایط فیزیکی تعیین می گردد.

اما اصلی ترین عاملی که بر کالری دریافتی شما اثر دارد مقدار غذا و نوع مواد غذایی است که دریافت می کنید. نکته این جاست که بدن شما تمام کالری موجود در مواد غذایی را جذب نمی کند که این برای بسیاری از افراد نکته امید بخشی می باشد.

در واقع اگر شخصی وزنی متعادل و فیزیک بدنی نسبتاً نرمالی داشته باشد در هر مایلی که طی می کند 100 کالری انرژی از دست میدهد. این در حالی ست که اشخاصی با وزن بیشتر برای طی این مسافت به انرژی بیشتری نیاز دارند و در نتیجه کالری مصرفی آنها نیز بالاتر است.البته یکی از راههای مصرف بیشتر کالری انجام فعالیت سخت تر و سنگین تر در یک بازه زمانی مشخص است.به عنوان مثال اگر برنامه ورزشی شما شامل 45 دقیقه تمرین با استفاده از تردمیل می باشد به جای راه رفتن آهسته یا قدم زدن بر روی آن با سرعت بالاتر پیاده روی کنید یا بدوید و یا کمی سرعت را بالا برده و همزمان به شیب دستگاه نیز اضافه کنید به این ترتیب شدت فعالیت شما افزایش یافته و برای انجام آن به انرژی بیشتری نیاز دارید و به این ترتیب کالری سوزی شما نیز افزایش می یابد.

پس کسانی که برای انجام تمرینات خود در زمان مشخصی از حرکات ورزشی آهسته استفاده می کنند در آن زمان کالری کمتری می سوزانند.بهتر است برای دستیابی به نتیجه بهتر در هنگام پیاده روی هر مایل را در 15 الی 20 دقیقه طی کنید و برای دویدن همین مسیر را در 7 الی 10 دقیقه بپیمایید به این ترتیب زودتر لاغر می شوید.

اگر فردی با وزن متوسط پیاده روی آهسته انجام دهد در هر دقیقه حدود 5 کالری و اگر بدود در این زمان بین 7 تا 8 کالری از دست می دهد. که با توجه به میزان دقیق وزن و سرعت ممکن است این اندازه ها کم یا زیاد شود. بنابراین فهمیدیم که برای دستیابی به کاهش وزن و افزایش کالری سوزی باید تمرین ورزشی خود را شدید و سنگین انتخاب کنیم.

بهتر است سرعت پیاده روی خود بر روی تردمیل یا در فضای آزاد را اضافه کنید و سعی نمایید در مدت تمرین تنها به راه رفتن و دویدن اکتفا نکنید و از حرکات پرشی و کششی که میزان فعالیت شما را اضافه می کند استفاده کنید. به جای دو تا سه روز ورزش در هفته روزهای بیشتری را به ورزش کردن خود اختصاص دهید و مدت تمرین در هر جلسه را طولانی تر کنید.

نکته آخر اینکه محققان دریافته اند کسانی که با شور و هیجان بیشتری به انجام تمرینات ورزشی می پردازند کالری سوزی بالاتری را تجربه می کنند.زیرا در تمرینات خود انرژی بیشتری مصرف می کنند.البته شیوه صحیح و درست اجرای هر تمرین ورزشی مهمترین اصل در انجام آن است و نباید آن را با انجام حرکات سریع و هیجانی از بین ببرید. پس اگر مایلید کالری مصرفی تان را بالا ببرید زمان یا شدت تمرینات خود را افزایش دهید .

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :