چگونه با تردمیل ورزش کنیم؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | ﺳﻪشنبه 31 مرداد 1396 در ساعت 10 : 32 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

تردمیل دستگاه هوازی است که نیاز به معرفی ندارد؛ همه شما در باشگاه های ورزشی این دستگاه را دیده اید و شاید به داشتن این دستگاه فکر می کنید؛ قبل از خرید تردمیل خانگی باید با روش ورزش با این دستگاه آشنا شوید.تمرین با دستگاه های هوازی ضربان قلب را بالا می برد و باعث می شود اکسیژن زیادی به بافت های مختلف بدن برسد؛ سلول های بدن با دریافت اکسیژن شروع به سوخت و ساز می کنند؛ در نتیجه چربی سوزی در بدن رخ می دهد.

دویدن بر روی تردمیل با دویدن بر روی سطح زمین تفاوت چندانی ندارد؛ اما بر روی تردمیل امکانات ویژه ای به کاربر ارائه می شود؛ اغلب تردمیل های امروزی مجهز به صفحه نمایشی هستند که در حین تمرین سرعت، کالری مصرف شده، مدت تمرین، مسافت پیموده شده، برنامه در حال اجرا و ضربان قلب را نشان می دهد؛ این اطلاعات برای ورزشکار بسیار مفید هستند؛ چون به وسیله آن ها فرد از وضعیت عمومی بدن خود در زمان تمرین آگاه شده و می تواند یک الگوی مناسب ورزشی را طراحی کند.

برنامه های از پیش تعیین شده ای در حافظه این دستگاه وجود دارد که شما را از داشتن یک مربی حرفه ای بی نیاز می کنند. شیب اغلب تردمیل ها قابل تنظیم است و با افزایش شیب در سطوح بالا می توانید ورزش کوه نوردی و تپه نوردی را برای خود شبیه سازی کنید؛ کسانی که به این گونه ورزش ها علاقه مند هستند و نمی توانند به صورت منظم به کوه نوردی بپردازند، می توانند با استفاده از شیب تردمیل این ورزش را تمرین کنند تا زمانی که به کوه می روند ناگهان متوجه نشوند بدنشان با افت شدید مواجه شده است.

برخی از افراد از تردمیل وحشت دارند و گمان می کنند این دستگاه به مفاصل آن ها و بخصوص زانو آسیب می رساند؛ در حالی که استفاده صحیح از تردمیل نه تنها سبب آسیب دیدگی نمی شود، بلکه به درمان و پیشگیری از آرتروز، زانو درد و بیماری های دیگر کمک می کند.در هنگام راه رفتن و دویدن بدن مجبور به تحمل وزن خود می شود؛ تحمل وزن بدن باعث می شود مفاصل قوی شده و استخوان ها تراکم بیشتری پیدا کنند؛ ضمن این که این تمرینات برای بدن عضله می سازند؛ عضلات سفت و مستحکم همواره و حتی در سنین کهنسالی در کنار استخوان ها باقی می مانند و اکسیژن و مواد مغذی لازم را به استخوان های بدن می رسانند.

اما نحوه درست ورزش کردن اهمیت به سزایی دارد؛ سطح تمرین می بایست با آمادگی جسمانی فرد متناسب باشد؛ یعنی افراد تازه کار و مخصوصاً کسانی که دچار اضافه وزن زیادی هستند، نباید در ابتدای تمرینات به بدن خود فشار بیاورند و به تمرین در سطح بالا بپردازند؛ در صورتی که تازه ورزش با این دستگاه هوازی را شروع کرده اید، بیشتر از 20 دقیقه بر روی آن تمرین انجام ندهید؛ یا حداقل هر 20 دقیقه یکبار پایین بیایید و به فعالیت های دیگر بپردازید.

با گذشت زمان می توانید با افزایش 3 عامل سرعت، شیب و زمان سطح تمرین را بالا ببرید. قبل از شروع برنامه تمرینی به مدت 5 دقیقه با سرعت کم بر روی تردمیل راه بروید و بدن خود را گرم کنید و بعد سرعت را افزایش بدهید.دویدن مادر همه رشته های ورزشی است و پیش از هر ورزشی باید آن را انجام بدهید تا بدن برای انجام تمرینات دیگر آماده بشود؛ بنابراین اگر دستگاه دیگری در کنار تردمیل دارید و یا در باشگاه ورزشی تمرین انجام می دهید، حتماً برای گرم کردن بدن خود چند دقیقه بر روی تردمیل بدوید و بعد به سراغ دستگاه های دیگر بروید.

زمانی بدن شما گرم شده است که ضربان قلبتان به حدود 65 الی 70 درصد حداکثر ظرفیت خود رسیده باشد و عرق ملایمی بر روی تنتان بنشیند. گاهی بر ایجاد تنوع به صورت برعکس روی تردمیل بایستید و به صورت معکوس گام بردارید؛ این تمرین تنوع خوبی در تمرینات ایجاد می کند و عضلات پشت پا را می سازد. برای نتیجه گرفتن از ورزش عجله به خرج ندهید، حداقل 3 ماه زمان می برد تا تغییرات ایجاد شده را در بدن خود مشاهده کنید، در این مدت هرگز ناامید نشوید و به ورزش به صورت روزانه و منظم ادامه بدهید.

ورزش هوازی می بایست حداقل 3 جلسه در هفته و در هر جلسه بیش از 30 دقیقه انجام بشود؛ البته این برنامه فقط برای تازه کارها و افرادی که به صرف سلامتی ورزش می کنند، مناسب است. اگر در ورزش به دنبال کاهش وزن و تناسب اندام هستید، می بایست 5 جلسه در هفته به ورزش هوازی بپردازید و در هر جلسه حدود 45 دقیقه تمرینات خود را ادامه بدهید.

کسانی که تردمیل چند کاره دارند از بقیه امکانات این دستگاه برای فرم دادن به بدن خود اسنفاده کنند. تردمیل های چند کاره اغلب مجهز به چرخ مسگری برای آب کردن چربی های شکم و پهلو، پایه و دراز و نشست برای انجام تمرینات تکمیلی و ماساژور برقی برای ماساژ گرفتن پیش و پس از ورزش هستند.

ماساژ قبل از ورزش به گرم شدن بدن کمک می کند و باعث می شود با وجود چربی های متراکم در بدن گردش خون سریع تر شده و خون بیشتری به قسمت های مورد نظر برسد؛ در نتیجه سوخت و ساز در این نواحی افزایش پیدا می کند؛ ماساژ گرفتن پس از ورزش به رفع خستگی کمک کرده و منجر می شود مدت ریکاوری کاهش پیدا کند؛ ماساژور برقی خود به تنهایی یک دستگاه لاغری شناخته شده که در تردمیل های چند کاره تعبیه شده است.

در صورتی که تردمیل شما تک کاره است، پس از ورزش به انجام حرکات کششی و دراز و نشست بپردازید؛ این تمرینات اثرات فوق العاده ای در فرم دادن به بدن شما دارند.هرگز بدون کفش ورزشی مناسب بر روی تردمیل نروید؛ این کار به مفاصل پا و ستون فقرات آسیب می رساند؛ قبل و در حین ورزش آب بنوشید تا دمای بدن متعادل باقی بماند و چربی سوزی بهتر رخ بدهد؛ چون آب نوشیدن خون را رقیق می کند و خون رقیق تر راحت تر جریان پیدا خواهد کرد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :