چگونه از آسیب دیدگی هنگام ورزش جلوگیری کنیم؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | شنبه 10 تير 1396 در ساعت 20 : 47 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

آسیب دیدگی در حین ورزش ممکن است برای تمامی افراد چه حرفه ای چه مبتدی رخ بدهد. در برخی اوقات حتی یک پیاده روی معمولی نیز ممکن است موجب آسیب دیدگی شما شود و دچار پا درد و زانودرد شوید. رعایت کردن و احتیاط در پیاده روی می تواند اکثر خطرهای احتمالی را کاهش بدهد.از جمله رایج ترین انواع آسیب های ورزشی می توان به کشیدگی عضلات و رگ به رگ شدن آن، درد جلوی ساق پا یا همان "شین اسپلینت" و التهاب تاندون ها اشاره کرد.

برای جلوگیری از بروز چنین آسیب هایی ابتدا قبل از هر ورزشی حتی پیاده روی ساده بر روی تردمیل، بدن را باید گرم کرده و بعد ورزش را شروع کنید و همچنین در پایان ورزش بدنتان را سرد کنید. این کار باعث می شود ضربان قلب متناسب با فعالیت بالا و پایین برود و عضلات بدن هم با این کار در معرض خطر قرار نمی گیرند.قبل از شروع تمرینات ورزشی حرکات کششی انجام دهید. این کار باعث می شود تا انعطاف پذیری بدنتان بالا برود.

زمانی که با یک برنامه مشخص بر روی تردمیل مشغول انجام تمرینات هوازی هستید، ابتدا آرام آرام این کار را انجام دهید و بعد شدت تمرین را افزایش دهید. نباید به بدن بیش از حد فشار وارد کرد و اگر از ابتدا به بدن فشار بیاورید بدن آسیب جدی خواهد دید.برای تناسب اندام بهتر برنامه های هوازی و ورزشی خود را تغییر دهید و همواره یک نوع ورزش را انجام ندهید. تکرار یک برنامه آن هم بیش از حد باعث می شود تا از عضلاتی که با آن برنامه درگیر می شوند، بیش از حد استفاده کنید و موجب آسیب دیدگی عضلات شوید.

نقاطی که می دانید بدنتان در آن قسمت ها ضعیف است را بشناسید و بر روی آن نقاط تمرکز کنید. برای تقویت آن قسمت ها هرگز نباید از ابتدا شدت تمرین زیاد باشد و بهتر است رفته رفته شدت ورزش را افزایش دهید تا مرحله به مرحله بدن تقویت شود.برخی افراد بر این باورند که هرچه شدیدتر ورزش کنند، بدن سریع تر ورزیده شده و به تناسب اندام می رسند، اما این باور درست نیست و می توانید بدون درد گرفتن بدن به آمادگی بدن برسید. احساس در بدن نشان دهنده بروز آسیب دیدگی می باشد.

حتما قبل، هنگام و بعد از انجام ورزش هوازی آب بنوشید. تأمین مایعات بدن باعث می شود که کارایی بدن افزایش یابد، اکسیژن رسانی به بافت های بدن به طور دقیق و کامل انجام شود و بدن از آسیب دیدگی دور بماند.برای پیشگیری از آسیب‌دیدگی در حین ورزش باید از لباس، کفش و تجهیزات مناسب استفاده کنید و اگر می‌خواهید بدوید، یک جفت کفش دوی مناسب بپوشید تا به زانو و کمر فشاری وارد نشود.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :