چه راهکارهایی برای رفع گرسنگی کاذب می شناسید؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | دوشنبه 1 بهمن 1397 در ساعت 19 : 4 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

برای رسیدن به لاغری و تناسب اندام باید بر روی خورد و خوراکتان کنترل داشته باشید و مواد غذایی سالمی مصرف نمایید تا بتوانید کم کم به وزن ایده آل تان برسید. مسلما در این راه باید از حجم غذایی که می خورید نیز کم کنید تا کالری کمتری دریافت نمایید. یکی از نکاتی که در این بین نباید فراموش کنید آن است که کم کردن حجم مواد غذایی به این معنی نیست که شما باید مدت زمانی را در طی روز گرسنگی بکشید و اعصاب خود و تمام اعضای گوارش تان را دچار مشکل نمایید. اما گرسنگی کاذب فشار زیادی به شما خواهد آورد و اغلب افراد با مواجه با این مشکل نمی توانند ایستادگی کنند و رژیم خود را می شکنند و دچار مشکل خواهند شد. در این مقاله قصد داریم با ارائه راهکارهایی مناسب به شما کمک کنیم تا بتوانید در مقابل اشتهای کاذب خود بایستید و با اراده تمام مسیر رژیم و رسیدن به لاغری تان را طی کنید.

در وهله اول عادت های غذایی خود را بشناسید و سعی در کنترل و خنثی کردن آنها داشته باشید. تشخیص دهید چه ساعت هایی احساس گرسنگی دارید و دلتان می خواهد چیزی بخورید. برای میان وعده های تان نیز برنامه ریزی داشته باشید و نگذارید بیش از 2 ساعت معده تان خالی باشد. در این صورت گرسنگی کاذب را تشخیص می دهید و می توانید آن را از بین ببرید. از عواملی که اشتها را زیاد می کنند مانند رنگ و بو و شرایط محیطی که سبب تحریک شما به غذا خوردن می شوند دوری کنید و بهانه هایی مانند مهمانی و عصبانیت و ... را رها کنید تا به هدفتان برسید. ساختار بدن انسان خیلی پیچیده است و هورمون گرسنگی در خون به مغز پیام می‌دهد که شما گرسنه هستید و معده آلارم گرسنگی می دهد و زمانی که معده پر شود به مغز پیام داده که سیر هستید.

بیش از حد گرسنه بودن در زمان غذا خوردن کنترل را از شما می گیرد و اجازه نمی دهد بر روی آنچه که می خورید تسلط داشته باشید و ممکن است بیشتر از آنچه که باید بخورید. اجازه ندهید بیش از اندازه گرسنه شوید و افت قند خون پیدا کنید. اگر خیلی گرسنه باشید شکم تان قاروقور خواهد کرد و اگر در این مرحله نباشید می توانید با خوردن میان وعده ای ساده تا وعده اصلی صبر کنید و چیزی نخورید. میان‌وعده کوچک شما باید مغزی باشد و در ضمن معده شما را نیز پر کند.

یک پیشنهاد برای شما داریم در زمانی که احساس گرسنگی دارید یک لیوان آب بخورید اگر توانستید با نوشیدن آب تا بیست دقیقه احساس گرسنگی نداشته باشید، گرسنگی کاذبی داشته اید و بهتر است در فواصل منظمی آب بنوشید. برنامه مشخص و تعیین شده دقیقی داشته باشید که شامل وعده های اصلی و میان وعده ها شده تا جلوی اشتهای زیاد و کاذب تان گرفته شود.

این حس گرسنگی زمانی که بیکار نشسته اید، استرس دارید و فعالیتی ندارید بیشتر به سراغتان خواهد آمد و بهتر است برای سریع شدن روند لاغری تان تردمیل خانگی تهیه کرده و برای مدت زمانی هر چند کوتاه راه بروید و اگر آمادگی جسمانی داشتید تمرینات اینتروال منظم و اصولی را اجرا کنید و در ضمن می توانید از برنامه های از پیش تعیین شده تردمیل خانگی نیز استفاده نمایید.

هواستان به آنچه که می خورید باشد و از غذا خوردن تان لذت ببرید. بعضی از افراد تند تند فقط غذا را قورت می دهند و حتی طعم آن را متوحه نمی شوند. مانند افرادی که جلوی تلویزیون بدون توجه به غذا زمانی که تمام حواسشان به فیلم است غذا می خوردند و اصلا نمی دانند که چه و چقدر خورده اند.

مغز بعد از مدت کوتاهی هشدار سیری را اعلام می کند و باید کمی این مدت زمان را طولانی کنید و از مزه‌ها، رایحه و بافت غذا لذت ببرید.

آب بنوشید

به طور مرتب آب بنوشید بیشتر اوقات احساس گرسنگی شما از تشنگی است و نیم توانید آن را تشخیص دهید زیرا این دو حس به هم شبیه هستند. در این مواقع آب بنوشید و با نوشیدن آب معده شما پر شده و حتی جلوی گرسنگی و اشتهای کاذب شما تا حد زیادی گرفته خواهد شد. به محض حس کردن صدای قاروقور شکمتان بهتر است آب بنوشید و البته به یاد داشته باشید که آب سرد و گرم اثر متفاوتی بر روی بدن دارند و آب گرم و چه بهتر که طعم‌دار باشد می تواند حس گرسنگی کاذب شما را از بین ببرد و مانند یک وعده غذایی کامل شما را سیر نگه دارد.

مسواک بزنید

به شما پیشنهاد می دهیم برای اینکه به غذا و خوراکی ها ناخونک نزنید، مسواک زدن را امتحان کنید. بعد از غذا دندان هایتان را بشورید و با این کار اشتهای کمتری برای مصرف میان‌وعده خواهید داشت. خمیر دندان با عطری که دارد اشتهای شما را کم کرده و در این صورت اشتهایی برای خوردن نخواهید داشت و از طرفی طعم غذاها بعد از مسواک زدن چندان جالب نیست.

صبحانه مفصلی بخورید

صبحانه خوردن را برای کنترل اشتهای تان فراموش نکنید. با مصرف صبحانه در طول روز کمتر احساس گرسنگی کاذب خواهید داشت و زمانی که این کار را نکنید دائما گرسنه خواهید بود و ناخونک خواهید زد و در نهایت کالری بیشتری از آنچه که باید می خوردید وارد بدن تان خواهید کرد. صبحانه ای مصرف کنید که حاوی چربی سالم، پروتئین و کربوهیدرات مانند: تخم مرغ، نان تست ، کره‌ بادام زمینی، میوه و جو دوسر و ... باشد.

فیبر را فراموش نکنید

خوردن فیبر را در وعده های غذایی تان فراموش نکنید. سبزیجات، میوه‌ها و غلات کامل و ... سرشار از فیبر هستند و غلات شما را مدت زمان زیادی در طی روز سیر نگه می دارند. وجود فیبر در بدن می تواند قند خون شما را کنترل کرده و از به وجود آمدن حس گرسنگی کاذب جلوگیری خواهد کرد. این ترفندها را اجرا کنید و حواستان به استراحت بدن تان نیز باشد، زیرا گرسنگی همیشگی کم کم عذاب‌آور خواهد شد و نمی توانید تناسب اندام داشته باشید و وزن تان را کنترل کنید. توجه داشته باشید که بیشتر اوقات اشتهای کاذب نشانه ای بارز از خستگی است و باید به سلامتی بدن تان بیشتر اهمیت دهید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :