ورزش هوازی موجب نشاط می شود!

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | یکشنبه 11 تير 1396 در ساعت 14 : 3 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

بعضی از روزها به محض این که از خواب بیدار می شوید و یا در طول روز به دلیل استرس ها و فشارهای روانی حس می کنید افسردگی، اضطراب و ناامیدی بر شما غلبه کرده است؛ در این شرایط بهترین راه کار ورزش کردن است؛ چون فعالیت بدنی در زمان نسبتاً طولانی و با شدت متوسط منجر به ترشح هورمون اندروفین می شود؛ اندروفین یک محرک مغز محسوب می شود که استرس را می کاهد و احساس سرزندگی و نشاط به همراه می آورد.

ممکن است در زمان افسرگی برای این که با نشاط بشوید روش های دیگری به ذهنتان خطورکند؛ اما به یاد داشته باشید ورزش راهی به سوی شادابی است و علاوه بر آن شما را جوان، متناسب و زیبا نگه می دارد. لزومی ندارد به خود سخت بگیرید و تمرینات دشواری انجام بدهید؛ پیاده روی یک ورزش سبک و ساده است که بیشتر مواقع امکان انجام آن وجود دارد؛ البته امروزه به دلیل نامساعد بودن آب و هوا و گرفتاری های متعدد گاهی حتی انجام این تمرین ساده نیز در خارج از منزل ناممکن به نظر می رسد.

وجود دستگاه های ورزشی خانگی همچون تردمیل ، دوچرخه ثابت، اسکی فضایی و ... ورزش را قابل دسترسی می کنند؛ حتی زمانی که حوصله ندارید برای انجام تمرینات ورزشی از منزل خارج بشوید، می توانید به وسیله این دستگاه ها به ورزش بپردازید و حال و هوای خود را عوض کنید؛ البته انجام تمرینات ورزشی در محیط بیرون و فضای سرسبز انسان را با نشاط تر می کند.

اغلب افراد تمرینات تکراری و یکنواخت در باشگاه های ورزشی را دوست ندارند. پیاده روی، باغبانی، دوچرخه سواری، اسکیت سواری، شنا و... ورزش های هوازی هستند که روحیه شما را بهتر می کنند؛ اما با وجود آلودگی هوا و فرارسیدن فصل سرما انجام این تمرینات در فضای بیرون سخت تر شده است؛ به همین سبب برای آن که از فواید ورزش بی نصیب نمانید می توانید به ورزش با دستگاه های هوازی بپردازید.

اندروفین در واقع مسکن طبیعی بدن است و یک ماده ضد درد به شمار می آید؛ همان طور گفتیم این ماده با تحریک مغز ترشح می شود و عصب هایی که انتقال دهنده درد هستند را بی حس می کنند؛ با ترشح این ماده فرد احساس خرسندی پیدا می کند و سرحال می شود؛ در نتیجه استرس ها از بین می روند؛ اگر می خواهید شاداب باشید به هر طریقی که ممکن است، ورزش کنید.

هر فعالیت بدنی از بی تحرکی بهتر است؛ ورزش علاوه بر این که موجب بهبود وضعیت روحی می شود، تناسب اندام به همراه می آورد؛ تناسب اندام نیز باعث می شود از ظاهر خود رضایت بیشتری داشته باشید؛ اعتماد به نفس تان را افزایش می دهد و منجری می شود فرد اجتماعی تری بشوید.

فعالیت بدنی باید طوری باشد که ضربان قلب را افزایش بدهد و موجب بشود عمیق تر و تندتر نفس بکشید؛ در نتیجه اکسیژن بیشتری وارد بدن می شود و سوخت و ساز افزایش می یابد؛ در این صورت خوش اندام تر شده و برای انجام فعالیت های روزمره انرژی بیشتری به دست خواهید آورد.

محقیقین معتقدند کسانی که 2 هفته به صورت منظم ورزش می کنند در بدنشان تغییرات شیمیایی رخ می دهد که سبب می شود به داشتن تحرک علاقه پیدا کنند؛ انجام تمرینات ورزشی در 2 هفته اول کمی دشوار است؛ بسیاری از مردم چنان به ورزش عادت دارند که اگر روزی این کار را انجام ندهند، انگار چیزی گم کرده اند.هنگامی که به شدت اندوهگین و ناامید هستید یا از استرس های شدید روانی رنج می برید، بدنتان کورتیزول تولید می کند؛ کورتیزول هورمونی است که در پاسخ به استرس ترشح می شود و اختلالات گوناگونی به وجود می آورد و با گذشت زمان به ارگان های مختلف بدن آسیب وارد می کند.

ورزش در سطح شدید ترشح کورتیزول را می کاهد؛ بنابراین بدن سالم تر می ماند. برای آن که در ورزش موفق باشید و انگیزه ی بیشتری به دست بیاورید، یکی از اعضای خانواده یا دوستانتان را با خود همراه کنید.ورزشی را انتخاب کنید که از انجام آن لذت می برید؛ حداقل 2 هفته به خود فرصت بدهید تا بدنتان به فعالیت جدید عادت کند و از مزایای شیمیایی ورزش سود ببرید؛ در صورتی که با دستگاه های هوازی ورزش می کنید، گاهی برای ایجاد تنوع از منزل خارج بشوید و تمرینات هوازی را در محیط بیرون انجام بدهید و لذت ببرید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :