ورزش در شب نیز مفید است!

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | پنجشنبه 23 فروردین 1397 در ساعت 9 : 38 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

همانطور که می دانید ورزش باعث سلامت و تندرستی می شود. با این حال خیلی از افراد در انجام ورزش تنبلی می کنند و خیلی ها به دلیل نداشتن وقت و مشغله زیاد، نمی توانند حتی یک پیاده روی ساده داشته باشند. در هر صورت همه ما از فواید ورزش آگاه هستیم و می دانیم افرادی که روزانه تمرین می کنند علاوه بر سلامتی جسمی و روحی از تناسب اندام نیز برخوردارند.

مقاله امروز برای آن دسته از افرادی است که نداشتن وقت را بهانه ای برای فرار از ورزش می دانند. ورزش کردن در هر موقع از روز مفید است؛ تنها باید بدانید که در چه شرایطی و با چه شدتی تمرین کنید. حتی کسانی که در شب ورزش می کنند از فواید آن بی نصیب نخواهند بود و شاید در برخی موارد نیز بیشتر از ورزش کردن در روز از تمرینات خود سود و لذت ببرند.

ورزش به این معنا نیست که شما در انتهای شب سخت تمرین کنید، انجام یک پیاده روی ساده پس از صرف شام نیز ورزشی است که خیلی سبک بوده و انجام آن برای همه افراد و در همه سنین توصیه می شود. کسانی که نمی توانند صبح هنگام برای ورزش بیدار شوند، کسانی که وقت و زمان کافی برای ورزش در طول روز را ندارند، کسانی که خانه دار هستند و افرادی که به هر دلیل از نعمت ورزش کردن در طی روز بی بهره هستند، می توانند شب ها ورزش کنند.

با ورزش در شب متابولیسم بدن تان را افزایش دهید

یکی از فواید ورزش در شب تاثیر مثبت آن بر روی متابولیسم بدن است. همانطور که می دانید متابولیسم بدن همان فعل و انفعالات فیزیولوژیکی بدن است که مواد غذایی مصرفی طی روز را به انرژی تبدیل می کند. هر فردی متابولیسم بدنی متفاوتی دارد به این معنی که برخی افراد سوزاندن کالری ها یا همان انرژی سرعت بالایی داشته و در برخی این روند کند است.

طی تحقیقات به عمل آمده، مشخص شده است سطح گلوکز خون در بدن افرادی که شب ها ورزش می کنند بالاتر خواهد بود و بدن تاثیرپذیری بیشتری از ورزش دارد. یعنی شما می توانید با ورزش کردن در شب و پس از صرف غذا میزان سوخت و ساز بدن تان را به راحتی افزایش داده و کالری های اضافی را بسوزانید.

لازم نیست که ورزش سختی انجام دهید، حتی یک پیاده روی ساده بیرون از منزل یا با استفاده از تردمیل تاثیر خود را خواهد داشت. می توانید 1 ساعت پس از صرف شام، دستگاه را بر روی سرعت کم تنظیم کرده و پیاده روی سبکی داشته باشید. این کار همچنین برای افرادی که دیابت یا فشار خون بالا دارند نیز بسیار مفید است و باعث می شود قند خون کاهش یافته و فشار خون در سطح نرمال قرار گیرد.

با انرژی بیشتری ورزش کنید

ورزش برای آن دسته از افرادی که نمی توانند خواب اول صبح را ترک کنند یا پس از بیداری و هنگام ورزش با کسلی شروع به تمرین می کنند، گزینه بسیار مناسبی است. اوایل صبح بدن از انرژی کمتری نسبت به طول روز برخوردار است به همین دلیل ورزش کردن برای خیلی از افراد در صبح زود آزاردهنده می شود، با توجه به این موضوع می توان شب ها با انرژی بیشتری ورزش کرد.

کسانی که به ورزش در شب عادت دارند اصولا این کار را با انرژی مضاعف انجام داده و نیز از تمرین در شب بسیار راضی هستند، زیرا حس می کنند در عصر و شب بدن آن ها از انرژی زیادی برخوردار است و نیاز به تخلیه این انرژی قبل از خواب دارند. بنابراین ترجیح می دهند که با انرژی زیاد ورزش را در شب انجام داده و از فواید آن بهرمند شوند.

استرس های روز پشت سر گذاشته را از بین می برید

از فواید ورزش کردن، در هر موقعی از روز که باشد فرقی نمی کند، ترشح هورمون اندورفین است. این هورمون در بدن مانند یک مسکن است که با فعالیت های فیزیکی مانند: ورزش کردن، هیجان، احساس درد، خوردن غذاهای تند و غیره ترشح می شود. وقتی شما پس از گذراندن یک روز کاری سخت، شب شروع به ورزش می کنید این هورمون در بدن ترشح می شود که باعث آرامش خواهد شد.

یکی از دلایلی که برخی افراد به ورزش در شب روی می آورند، رهایی از استرس های روز کاری است که پشت سر گذاشته اند. ورزش در شب باعث می شود که فرد مشکلات را برای ساعتی هم که شده فراموش کرده و به آرامشی ذهنی برسد. ورزش شبانه مانند یک قرص آرامبخش برای این دسته از افراد بوده که باعث می شود با انجام آن تمامی مشکلات و سختی های یک روز کاری را به راحتی فراموش کنند.

شب ها راحت می خوابید

افرادی که از ورزش در شب امتناع می کنند با این کار بی خواب شده و به نوعی خواب شبانه آن ها دچار اختلال خواهد شد، اما زیاد هستند کسانی که ورزش در شب به آن ها کمک می کند تا راحت تر به خواب روند به همین دلیل سعی می کنند شب ها تمرین کنند تا خواب با کیفیتی داشته باشند. البته باید اشاره کنیم علاوه بر پیاده روی که قطعا در خیلی از افراد بر بهبود خواب شبانه شان تاثیر گذار است، می توان شدت ورزش را بیشتر کرد تا بدن کاملا خسته شده و شب راحت استراحت کند.

یکی از روش هایی که می توانید شدت ورزش را بیشتر کنید، این است که دستگاه تردمیل را بر روی شیب کم تنظیم کنید. این کار باعث می شود کوهنوردی را شبیه سازی کرده و شدت ورزش بیشتر شود که علاوه بر عضله سازی موجب خواهد شد پس از تمرین و هنگام خواب، شما بتوانید با آسودگی کامل به خواب فرو روید.

هر فردی به دلیل خاصی ورزش می کند، خیلی ها برای رسیدن به تناسب اندام، برخی برای سلامتی، برخی برای رهایی از مشکلات و استرس و غیره و غیره، اما باید بدانید به هر دلیلی که ورزش می کنید در کل از فواید ورزش به طور کامل برخوردار خواهید شد. افرادی که هر روز ورزش می کنند و بدن خود را به تمرینات عادت داده اند و اصولا افرادی با روحیه بالا و مثبت هستند. ورزش در هر زمان که باشد برای سلامت مفید است، فرقی نمی کند شما صبح زود ورزش کنید یا در اواخر شب، در هر صورت از فواید آن بهرمند خواهید شد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :