ورزش به سلامتی کمک می کند

9 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | شنبه 29 آبان 1395 در ساعت 10 : 30 دقیقه | نظرات کاربران ( 1 )

به طور کلی فعالیت بدنی سطح آمادگی جسمانی و توانایی فرد را بالا می برد و موجب سلامتی کل بدن می شود. دلائل زیادی برای تایید این نظریه وجود دارد؛ به عنوان مثال: در حین ورزش ضربان قلب افزایش می یابد؛ بالا رفتن ضربان قلب، سیستم قلبی – عروقی بدن را تقویت می کند، اکسیژن زیادی وارد بدن می شود، سوخت و ساز بالا می رود، وزن کاهش می یابد و مهارت های فیزیکی افزایش پیدا می کند.پس از مدتی انجام فعالیت ورزشی سبب ایجاد لذت در ورزشکار می شود؛ به طوری که برخی از افراد به این فعالیت مفید عادت می کنند و زندگی بدون ورزش برای آن ها دشوار می شود؛ همانند کسانی که به مسواک زدن عادت دارند.

بیشتر افراد برای دست یابی به تناسب اندام و بهبود شکل ظاهری بدن خود ورزش می کنند؛ اما آن ها بدون آن که متوجه باشند با انجام این کار عملکرد سیستم قلبی- عروقی بدن خود را بهبود می بخشند. بسیاری از دانشمندان معتقدند ورزش بر مغز انسان نیز تاثیرات مثبت زیادی دارد؛ بدون در نظر گرفتن سن و وضعیت تناسب اندام فرد می توانیم بگوییم، ورزش مزایای روانی فراوانی فراهم می آورد که در این جا به بعضی از آن ها اشاره می کنیم.

درمان بسیاری از بیماری ها:

ورزش موجب تقویت دستگاه ایمنی بدن می شود؛ در نتیجه بدن در برابر بسیاری از میکروب ها و عفونت ها مقاوم می شود. تحرک بدنی سطح انرژی را افزایش می دهد و میزان هورمون سروتونین موجود در مغز را بیشتر می کند؛ بنابراین عملکرد مغز بهتر می شود؛ چون سروتونین یک انتقال دهنده عصبی است.

افرادی که اهل ورزش هستند، در سایر امور روزمره کارآیی بیشتری از خود نشان می دهند؛ به همین دلیل ورزش بسیار مقرون به صرفه است. کمپانی ها وشرکت هایی که کارمندان خود را به ورزش ترغیب می کنند هزینه های بهداشت و درمان کمتری را متقبل می شوند، کمتر به کارکنان خود مرخصی استعلاجی می دهند و با اتلاف وقت کمتری مواجه هستند.

کاهش استرس های روانی:

چنانچه روز سخت و پر استرسی داشتید، حتما در هنگام غروب به باشگاه ورزشی خود سری بزنید یا در داخل منزل با دستگاه های هوازی به انجام تمرینات پرسرعت بپردازید؛ در این صورت پس از گذشت 30 الی 45 دقیقه بدن هورمون نوراپی نفرین ترشح می کند؛ نوراپی نفرین در بدن هم به صورت انتقال دهنده عصبی و هم به صورت هورمون کارکرد دارد؛ وقتی به عنوان هورمون در پاسخ به استرس ترشح می شود ضربان قلب را بالا می برد، رگ ها را منقبض می کند، راه های هوا را منبسط کرده و علاوه بر افزایش قند خون موجب افزایش جریان خون در مغز و عضلات می شود و واکنش جنگ و گریز به همراه دارد و موجب هوشیاری و تمرکز بیشتر می شود؛ اگر کمی مقاومت به خرج بدهید و در حین تمرین حسابی عرق بریزید؛ حالت سرخوشی و سر زندگی به وجود می آورد. کاهش استرس یکی از رایج ترین مزایای روانی ورزش محسوب می شود؛ به طوری که متخصصین معتقدند دویدن به اندازه یوگا آرامش بخش است. با تمرینات ورزشی می توان استرس های روحی و روانی را مدیریت کرد.

افزایش هورمون شادی:

شاید تصور می کنید چند کیلومتر راه رفتن بر روی تردمیل کار دشواری است؛ اما مطمئن باشید ارزش دارد؛ این فعالیت موجب ترشح هورمون اندروفین از مغز شده و ایجاد حس سرخوشی و شادی می کند.

نارضایتی از فرم بدن و نداشتن احساسات مثبت نسبت به خود، موجب کاهش اعتماد به نفس می شود، به همین علت افرادی که از ظاهر خود راضی نیستند، علاقه ندارند در انظار عمومی به ورزش مشغول بشوند؛ این گونه افراد می توانند ورزش را در منزل خود به دور از هیاهوی بیرون شروع کنند. ورزش با دستگاه های هوازی خانگی مانند تردمیل خانگی، دوچرخه ثابت خانگی، اسکی فضایی خانگی و... پس از چند ماه مقداری از وزن آن ها را کاهش می دهد واعتماد به نفس را بالا می برد. پس از کاهش وزن اولیه می توانند به مکان های عمومی بروند و در اجتماع ظاهر بشوند؛ در واقع ورزش افراد را اجتماعی می کند.

تحقیقات نشان داده تمرینات ورزشی منظم و مستمر علائم بالینی افسردگی را تا حدود زیادی رفع خواهد کرد؛ به همین دلیل روانشناسان به بیماران خود توصیه می کنند فعالیت بدنی خود را افزایش بدهند.

افزایش اعتماد به نفس:

همان طور که در قسمت قبل اشاره کردیم انجام تمرین راه رفتن و دویدن چه بر روی زمین و چه بر روی تردمیل اعتماد به نفس را افزایش می دهد. این فعالیت ها سبب ایجاد احساسات مثبت در انسان می شود. مهم نیست چه سنی دارید، از چه میزان تناسب اندام برخودار هستید، جنسیت شما چیست، ورزش درک انسان را نسبت به خودش افزایش می دهد و موجب می شود خود را بهتر بشناسند وعزت نفس بیشتری داشته باشد.

افزایش طول عمر مفید:

محققان ثابت کردند کسانی که به ورزش پرداخته اند بیش از افراد کم تحرک عمر می کنند؛ به طوری که 30 دقیقه راه رفتن سریع، منظم و روزانه یک و نیم سال بر عمر فرد می افزاید. ورزش علاوه بر این که نشاط و سرزندگی به انسان می بخشد از ابتلا به نارسایی های قلبی پیشگیری می کند و احتمال ابتلا به بسیاری از بیماری ها را از بین می برد. این که ورزش تا چه میزان می تواند اثر بخش باشد، به مقدار زمانی که صرف این کار می کنید بستگی دارد؛ البته سطحی که در آن ورزش انجام می دهید نیز تاثیرگذار است؛ سطح تمرین به آمادگی جسمانی فرد بستگی دارد؛ آمادگی جسمانی افراد با ورزش افزایش می یابد. هر چقدر از آمادگی جسمانی بالاتری برخودار باشید، می توانید کارهای روزانه خود را راحت تر انجام بدهید؛ یعنی قدرت بدنی شما افزایش می یابد.

جوان نگه داشتن بدن و ذهن:

طبق آخرین تحقیقات، در بدن افرادی که ورزش می کنند سلول های عصبی جدید تولید می شود؛ بنابراین ارتباطات بین مغز و بدن بیشتر می شود و همین مسئله منجر می شود احتمال ابتلا به زوال عقل و آلزایمر در سنین پیری کاهش پیدا کند و فرد سالم تر بماند. همچنین انجام تمرینات ورزشی هوازی با تقویت کردن عضلات و ماهیچه ها از پوکی استخوان پیشگیری می کند؛ چون با قوام یافتن عضلات این بافت در پیری کمتر شل می شود و همچنان با استحکام در کنار استخوان ها باقی می ماند و مواد مغذی به آن ها می رساند.

تاثیر ورزش بر روح انسان:

تاثیرات مثبتی که ورزش بر روح و روان انسان می گذارد از فواید مهم این فعالیت محسوب می شود؛ انسان موجودی اجتماعی است و انزواطلبی با ذات او در تضاد می باشد؛ بنابراین در صورتی که فرد منزوی و تنها بشود، آسیب می بیند. ورزش افراد را اجتماعی بار می آورد و احساسات مثبت ایجاد می کند.

البته ورزشی که با آمادگی جسمانی فرد هماهنگ نباشد همه اثرات مثبت خود را خنثی می کند و بیش از آن که مفید باشد به فرد آسیب وارد می رساند. تمرینات ورزشی اصولی و برنامه ریزی شده انسان را از تنش ها، استرس ها و فشارهای روانی می رهاند. زیرا این گونه تمرینات باعث می شود هورمون هایی همچون اندروفین در بدن آزاد بشود. این هورمون ها مسکن های طبیعی بدن هستند و به فرد احساس آرامش می دهند.

ارسال نظر

راحیل : ********
0 0
از این مقاله خیلی استفاده کردم. خیلی خوب بود
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :