ورزش با تردمیل در دوران بارداری

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | ﺳﻪشنبه 31 مرداد 1396 در ساعت 10 : 30 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

اغلب بانوان تصور می کنند در دوران بارداری برای محافظت از خود و فرزندشان باید بی تحرک باشند و فقط به استراحت بپردازند؛ در حالیکه این فکر کاملا غلط است؛ پزشکان معتقدند انجام تمرینات هوازی در طول دوران بارداری به سلامتی مادر و جنین کمک به سزایی می کند.

ورزش هوازی با شدت ملایم و متوسط در این شرایط کمک می کند ضربان قلب مادر تا حد مناسبی بالا برود و اکسیژن بیشتری به بدن او برسد؛ از طرفی گردش خون سرعت پیدا می کند؛ در نتیجه اکسیژن و مواد غذایی بیشتری به سراسر بدن می رسد؛ بدین ترتیب رشد جنین از نظر ذهنی بهتر شده و از طرفی بند ناف نیز قوی تر می شود؛ بنابراین اکسیژن و مواد مغذی بیشتری نیز به جنین می رسد؛ اما ممکن است مادر به دلیل نامناسب بودن شرایط آب و هوایی و یا مشکلات دیگر نتواند برای انجام تمرینات هوازی به خارج از منزل برود؛ در این مواقع ما ورزش با دستگاه هوازی؛ مانند تردمیل را پیشنهاد می کنیم.

تردمیل دستگاه هوازی فوق العاده ای است که به وسیله آن سیستم قبلی- عروقی بدن درگیر و تقویت می شود. آمارها نشان داده بانوانی که در طول مدت بارداری به صورت روزانه و منظم با این دستگاه تمرین انجام داده اند، زایمان راحت تری داشتند و پس از زایمان زودتر توانستند به زندگی عادی بازگردند.

البته بانوان باردار می بایست در مورد ورزش و فعالیت های بدنی خود با پزشک مشورت کنند و در صورتی که در روند بارداری مشکلی وجود نداشته باشد، بی تردد پزشک به آن ها توصیه می کند با رعایت اعتدال به انجام تمرینات ورزشی بپردازند.ضربان قلب مادران باردار بر روی تردمیل نباید از 140 تپش در دقیقه تجاوز کند و بهترین سرعت برای آن ها 3 الی 5 کیلومتر در ساعت می باشد؛ البته خانم هایی که پیش از بارداری ورزشکار بودند می توانند در سطح بالاتری تمرین انجام بدهند.

انجام تمرین هوازی 3 روز در هفته و در هر جلسه بیش از 30 دقیقه به زنان باردار توصیه می شود؛ مزیت استفاده از تردمیل این است که شرایط امنی را برای مادران باردار به وجود می آورد؛ ضمن این که آن ها می توانند در حین تمرین، بر روی مانیتور سرعت، کالری مصرف شده، مدت تمرین، مسافت طی شده، درجه شیب و ضربان قلب خود را مشاهده کنند؛ بدین ترتیب از وضعیت عمومی بدن خود آگاه شده و می توانند شدت تمرینات را کنترل کنند.

وقتی بر روی تردمیل قرار می گیرید، در ابتدای تمرین دسته های دستگاه را بگیرید و با سرعت کم شروع کنید؛ وقتی تعادل خود را به دست آوردید دسته ها را رها کنید و دست ها را مانند زمانی که بر روی زمین مشغول پیاده روی هستید به جلو و عقب ببرید؛ کمر را صاف نگه دارید و سرعت را آن قدر بالا نبرید که تعادل خود را از دست بدهید.

در صورتی که احساس ضعف و یا سرگیجه پیدا کردید، تمرین را متوقف ساخته و از دستگاه پایین بیایید وچند دقیقه استراحت کنید؛ اگر حالتان بهتر نشد با پزشک مشورت کنید.در این جا برای ورزش بانوان باردار در دوران حاملگی با تردمیل، یک برنامه 30 دقیقه ای ارائه می دهیم که بر اساس آن می توانند تمرینات خود را انجام بدهند.

√ در دقیقه 0 تا 5 – شیب 0- سرعت 3 کیلومتر در ساعت برای گرم کردن بدن
√ در دقیقه 5 تا 8- شیب 2 درصد- سرعت 4 کیلومتر در ساعت
√ در دقیقه 8 تا 10- شیب 2 درصد- سرعت 3 کیلومتر در ساعت
√ در دقیقه 10 تا 13- شیب 2 درصد- سرعت 5 کیلومتر در ساعت
√ در دقیقه 13 تا 15 - شیب 2 درصد- سرعت 3 کیلومتر در ساعت
√ در دقیقه 15 تا 18- شیب 4 درصد- سرعت 3 کیلومتر در ساعت
√ در دقیقه 18 تا 20- شیب 2 درصد- سرعت 3 کیلومتر در ساعت
√ در دقیقه 20 تا 23- شیب 4 درصد- سرعت 3 کیلومتر در ساعت
√ در دقیقه 23 تا 25- شیب 2 درصد- سرعت 3 کیلومتر در ساعت
√ در دقیقه 25 تا 30- شیب 0 – سرعت 1 کیلومتر در ساعت برای سرد کردن.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :