هر آنچه می بایست در مورد تردمیل بدانید

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | شنبه 29 آبان 1395 در ساعت 10 : 1 دقیقه | نظرات کاربران ( 1 )

تردمیل دستگاه ورزشی هوازی است که طرفداران بسیاری دارد و ورزش با آن به کاهش وزن، چربی سوزی، تناسب اندام، بهبود وضعیت قلبی- عروقی بدن، بهبود سیستم تنفسی، سلامتی، افزایش طول عمر و شادابی و جوانی می انجامد.این دستگاه به دو صورت موتور دارد و بدون موتور ساخته می شود؛ اما امروزه اغلب مردم ترجیح می دهند از نوع موتور دار آن استفاده کنند؛ زیرا تردمیل های بدون موتور توسط نیروی وزن و فشار پاهای کاربر به حرکت درمی آید و در این حالت فشار زیادی به مفاصل پای ورزشکار وارد می شود و ممکن است به او آسیب برسد.

در هنگام خرید تردمیل بیش از هر چیز باید به قدرت موتور، اطلاعات مانیتور، برنامه ها، وزن قابل تحمل برای دستگاه، برند، کشور سازنده و سایر امکانات دستگاه دقت کنید. حداکثر وزن قابل تحمل برای تردمیل به قدرت موتور، جنس بدنه، ابعاد تسمه و ... بستگی دارد که در این جا در مورد این مسائل توضیحاتی ارائه می دهیم تا بتوانید با در نظر گرفتن آن ها خرید مناسبی انجام بدهید.

بدنه تردمیل

بدنه تردمیل حائز اهمیت است و در هنگام خرید باید به آن دقت داشته باشد. چهار چوب یا فریم تردمیل می تواند از جنس استیل باشد، در این صورت بدنه بسیار محکم خواهد بود؛ اما وزن زیادی پیدا می کند؛ اما بعضی از تردمیل هایی که امروزه در بازار می بینید از جنس فولاد هستند؛ ولی فولاد نیز سنگین است. برخی دیگر از تردمیل ها از جنس آلومینیوم ساخته شده اند. آلومینیوم فلز گران قیمت تری می باشد ولی در عوض سبک بوده و کیفیت لازم را نیز دارد.

همان طور که گفتیم حداکثر وزن قابل تحمل برای دستگاه به بدنه آن مربوط می شود و قدرت موتور نیز تاثیر زیادی دارد ؛ برای مثال، تردمیلی که از بیش وزن 150 کیلوگرم را تحمل می کند در مقایسه با تردمیلی که حداکثر تحمل وزن آن تا 90 کیلوگرم است، بزرگتر بوده و بدنه مقاوم تری نیز دارد.

تردمیل در انواع تردمیل باشگاهی، تردمیل خانگی و تردمیل آبی طراحی، ساخته و عرضه می شود؛ هر چه تحمل وزن و قدرت موتور تردمیل های باشگاهی بیشتر باشد سرمایه گذاری مطمئن تری محسوب می شود؛ زیرا مشتریان بیشتری می توانند در باشگاه از آن استفاده کنند و دستگاه دیرتر خراب می شود؛ ولیکن در هنگام انتخاب تردمیل خانگی باید تردمیلی خریداری شود که وزن قابل تحمل آن از وزن سنگین ترین عضو خانواده که مایل است با این دستگاه ورزش کند، 10 الی 20 کیلوگرم بیشتر باشد تا دستگاه عمر بیشتری داشته باشد.تردمیل های آبی در داخل استخر قابل استفاده هستند و بیشتر برای درمان مورد استفاده قرار می گیرند؛ اما برای چربی سوزی و تناسب اندام نیز کاربرد دارند.

قدرت موتور تردمیل

موتور تردمیل یکی از مهمترین اجزای آن است که کیفیت و قدرت آن بر روی قیمت دستگاه تاثیر می گذارد. معمولاٌ قدرت موتور تردمیل از 1 الی 7 اسب بخار متغیر است؛ توان دستگاه که موجب حرکت تسمه می شود، توسط موتور آن تامین شده و به تسمه انتقال می یابد.
در زبان انگلیسی کلمه اسب بخار Horsepower است؛ به همین دلیل آن را با حروف اختصاری HP نشان می دهند؛ هر چه قدرت موتور بیشتر باشد، دستگاه گران قیمت تر خواهد بود.

قدرت موتور در دو حالت میانگین و پیک قابل محاسبه می باشد؛ در وضعیت میانگین قدرت به صورت میان بار بوده و خروجی قدرت محاسبه می گردد؛ اما در حالت پیک بیشترین قدرت خروجی موتور که دستگاه می تواند داشته باشد در نظر گرفته می شود. تردمیل های باشگاهی با جریان برق متناوب کار می کنند که به آن AC گفته می شود، که در واقع همان برق شهری فاز و نول می باشد. در تردمیل های خانگی از جریان برق مستقیم استفاده می شود که همان جریان برق منفی و مثبت است و به آن DC می گویند؛ نوع بهتر آن 3 فاز می باشد.

تردمیل هایی که نیروی موتور آن توسط برق DC تامین می شود ارزان تر هستند و سیستم کنترل برق آن ها الکترونیکی و ساده می باشد. این نوع موتور سر و صدای کمتری ایجاد می کند بازدهی نسبتاٌ کمتری دارد؛ برای افزایش عمر دستگاه خانگی می باسیت پس از 1 ساعت استفاده آن را خاموش کنید؛ به همین دلیل در منزل استفاده می شود.

در سالن های بدنسازی و باشگاه های ورزشی تردمیل دستگاه پر مصرفی است و طرفداران زیادی دارد؛ بنابراین مدت طولانی باید به طور مدام روشن بماند؛ گرچه تردمیل خانگی را نیز پس از 30 دقیقه خاموش کردن می توان دو مرتبه روشن کرده و با آن به تمرین پرداخت.تردمیل هایی که موتور آن ها با برق AC کار می کند ساعت ها بدون توقف قابل استفاده هستند؛ ولی همان طور که اشاره شد قیمت بیشتری دارند؛ سیستم کنترل آن ها پیچیده است و در مقایسه با نوع DC سر و صدای بیشتری تولید می کنند.

در صورتی که سنگین ترین عضو خانواده شما 90 کیلوگرم وزن دارد، بهتر است تردمیلی انتخاب نمایید که قدرت موتور آن 2 اسب بخار باشد و بتواند تا وزن 110 کیلوگرم را تحمل کند و حداکثر سرعت آن به 16 کیلومتر در ساعت برسد؛ بدین ترتیب همه اعضای خانواده می توانند به طور روزانه و منظم با این وسیله ورزش کنند و از مزایای آن بهره ببرند.

ابعاد تسمه تردمیل

ابعاد تسمه تردمیل، فضای دویدن را تعیین می کند و هر چه اندام کاربر بزرگ باشد باید از تردمیلی استفاده کند که تسمه عریض تری داشته باشد. ضخامت تسمه تردمیل اغلب 1.4 الی 1.8 میلی متر است؛ ضخامت تسمه بین 1.6 الی 1.8 قابل قبول می باشد. تسمه تردمیل باید جنس محکمی داشته باشد تا در مقابل ضربات شدید پا دوام بیاورد. جنس تسمه تردمیل های خانگی اغلب از دولایه کتان پلی استر بوده که کیفیت لازم را دارد.

سرعت تردمیل

در بیشتر موارد سرعت دستگاه تردمیل بیش از آن چیزی است که یک فرد عادی بتواند با حداکثر آن سرعت بدود؛ بیشتر مردم عادی قادر نیستند مدت طولانی با سرعتی بیش از 8 کیلومتر در ساعت بدوند. تحقیقات نشان داده اکثر افراد از سرعت 4 الی 10 کیلومتر در ساعت استفاده می کنند؛ افراد حرفه ای می توانند از سرعت بیش از این استفاده نمایند؛ اگر یک فرد تازه کار هستید، تردمیلی که حداکثر سرعت آن به 10 کیلومتر در ساعت برسد برای شما کفایت می کند که تقریباٌ همه تردمیل ها این قابلیت را دارا هستند. افراد حرفه ای نیز باید بر اساس توان و نیاز خود تردمیل های پر سرعت تر تهیه کنند. سرعت برخی از تردمیل های بسیار حرفه ای به 45 کیلومتر در ساعت نیز می رسد.

تحمل وزن تردمیل

قبلاٌ در مورد تحمل وزن دستگاه توضیحاتی دادیم و در این جا آن ها را کامل می کنیم؛ حداکثر وزن قابل تحمل برای تردمیل نهایت وزنی است که کاربر می تواند داشته باشد که اغلب این تحمل وزن در هنگام راه رفتن با سرعت زیاد محاسبه می شود؛ اما در حین دویدن ضربات شدیدی توسط پای ورزشکار به تسمه وارد می شود؛ بنابراین برای اطمینان بیشتر بهتر است تردمیلی انتخاب نمایید که تحمل وزن آن 20 کیلوگرم بیشتر از وزن کاربران باشد.
حداکثر وزن قابل تحمل برای دستگاه به قدرت موتور، ابعاد تسمه، ابعاد دستگاه، جنس بدنه، جنس غلطک، ضخامت تسمه، ضخامت تخته و جنس آن بستگی دارد. تردمیل هایی که تحمل وزن بیشتری دارند، بزرگتر هستند، بدنه آن ها محکم تر بوده و قدرت موتورشان بیشتر می باشد.

ایمنی دستگاه

ایمنی دستگاه نیز از موارد قابل توجه می باشد؛ برخی از تردمیل ها گیره ایمنی دارند که با اتصال به لباس کاربر ضامن ایمنی وی می شود؛ زیرا اگر به هر دلیلی کاربر تعادل خود را از دست بدهد با حرکت ناگهانی او، گیره از لباسش جدا می شود و در این صورت دستگاه به صورت خودکار خاموش می شود تا کاربر تعادل خود را بازیابد و زمین نخورد؛ در صورتی که زمین بخورد با حرکت تسمه به عقب کشانده نمی شود و کمتر آسیب می بیند. تقریباٌ تمام تردمیل های استاندارد این ویژگی را دارند؛ این قطعه به عنوان قفل کودک نیز به کار می رود؛ چون در صورتی که کسی روی تردمیل نباشد دستگاه به حرکت درنمی آید.

ضربه گیر تردمیل

در تردمیل های امروزی ضربه گیرهای مختلفی به کار می رود. ضربه گیر باید طوری باشد که در حین راه رفتن ضربات پا را به خوبی حذف کند؛ ضربه گیر کف از ایجاد سر و صدا ممانعت می کند. ضربه گیر SDS لاستیک های منعطفی هستند که در زیر تخته دستگاه تعبیه شده و از مفاصل، عضلات و ستون فقرات ورزشکار محافظت می کند و نمی گذارد فشار زیادی به این نواحی وارد بشود. تردمیل هایی که مجهز به این نوع ضربه گیرها هستند، سطح انعطاف پذیری را برای کاربر به وجود می آورند و در مقایسه با سطح آسفالت یا موزاییک ایمنی بیشتری دارند؛ این ویژگی بیشتر در تردمیل هایی دیده می شود که شیب برقی دارند.

شیب تردمیل

تمرین راه رفتن و دویدن روی تردمیل، راه رفتن و دویدن بر روی سطح زمین صاف و هموار را شبیه سازی می کند؛ در صورتی که مایل هستید دویدن در فضای بیرون را داشته باشید به تردمیل شیب 1 الی 2 درصد بدهید؛ اگر می خواهید راه رفتن بر روی سربالایی را تجربه کنید می توانید شیب دستگاه را تا حدود 10 درصد افزایش بدهید؛ شیب بیش از 10 درصد ورزش کوه پیمایی را شبیه سازی می نماید.

تردمیل هایی که دارای شیب دستی هستند در 3 الی 5 حالت تنظیم می شوند؛ اما تردمیل هایی که شیب برقی دارند، توسط یک موتور الکتریکی جداگانه شیب شان تا 15 الی 25 درجه تنظیم می شود. شیب برقی به سادگی و با فشار یک دکمه قابل تنظیم می باشد.

مانیتورر تردمیل

مانیتور یا همان نمایشگر دیجیتال تردمیل نیز متنوع است؛ بیشتر مواقع مانیتور به چند بخش مختلف تقسیم شده است و اطلاعات گوناگونی را در اختیار کاربر قرار می دهد.
مانیتور LED با چراغ های کوچک که اکثراٌ قرمز هستند اعداد را نشان می دهد. نمایشگر LCD عموماٌ به رنگ مشکی و طوسی است و اعداد را با رنگ مشکی نمایش می دهد؛ صفحه نمایش بعضی از دستگاه ها با نور آبی رنگی روشن می گردد؛ صفحه نمایش به صورت چند پنجره یا تک پنجره است که اطلاعاتی همانند سرعت، زمان، مسافت طی شده، کالری مصرف شده، برنامه درحال اجرا و ضربان قلب را به کاربر نشان می دهد.

توسط این اطلاعات مفید ورزشکار از وضعیت عمومی بدن خود آگاهی یافته و می تواند یک الگوی ورزشی مناسب را طراحی کند و بر اساس آن پیش برود تا به نتایج مطلوب برسد.
در حافظه بعضی از دستگاه ها برنامه های از پیش تعیین شده ای در سطوح مختلف وجود دارد، این برنامه ها کاربر را از حضور مربی بی نیاز می کند. برنامه های از پیش تعیین شده اغلب 4 الی 12 برنامه بوده که در سطوح مختلف قابل اجرا هستند.

کلید اضطراری

می توان گفت همه تردمیل های استاندارد دارای کلید اضطراری هستند که در مواقع لزوم دستگاه را به سرعت متوقف می کند و تا این کلید روشن نشود دستگاه کار نخواهد کرد؛ اگر در حین استفاده از تردمیل این کلید را از روی مانیتور بردارید؛ موتور بلافاصله خاموش می شود. این کلید شکل های مختلفی می تواند داشته باشد که اغلب به صورت آهنربایی یا کشویی و یا شاخکی بر روی مانیتور قرار دارد.

سنسور ضربان قلب

ضربان قلب شاخص اصلی تعیین سطح تمرین است که به وسیله آن می توان زمان کم و زیاد کردن سرعت و شیب را تشخیص داد. افراد برای اهداف گوناگونی به انجام تمرینات ورزشی با دستگاه های هوازی می پردازند؛ هر فرد با توجه به هدف خود برنامه ای را انتخاب می نماید و بر اساس آن پیش می رود.عموماٌ تمرینات در 3 سطح ملایم، متوسط و سخت انجام می شوند. سطح تمرین به سطح آمادگی جسمانی ورزشکار بستگی دارد.

همه تردمیل های مدرن و پیشرفته مجهز به سنسورهای ضربان قلب بوده که با تماس دست ظرف چند ثانیه ضربان قلب کاربر را نشان می دهد؛ با استفاده از ضربان قلب می توان منطقه چربی سوزی و هوازی را تشخیص داد و تمرینات کارآمدتری را اجرا کرد. زمانی که ضربان قلب به 70 الی 80 درصد حداکثر ظرفیت خود می رسد، بهترین موقعیت برای چربی سوزی است.

امکانات ویژه

بعضی از تردمیل ها دارای امکانات ویژه ای هستند؛ کلیدهای تنظیم شیب و تنظیم سرعت برای دسترسی آسان بر روی دسته که با این کلیدها می توان شیب و سرعت دستگاه را به شکل دلخواه تنظیم کرد؛ سیستم اندازه گیری چربی، قابلیت اتصال به MP3 یا USB و پخش موسیقی، برنامه های از پیش تعیین شده اتوماتیک، فن خنک کننده که دما را برای کاربر متعادل نگه می دارد و موجب شادابی در حین ورزش می شود، ورودی Audio، تست سلامتی، اسپیکر، قابلیت تاشوندگی دستگاه، نصب آن توسط جک مدرن و... از ویژگی هایی هستند که تردمیل می تواند داشته باشد.

تردمیل های چند کاره

تردمیل به دو صورت تک کاره و چند کاره ساخته می شود. با نوع تک کاره فقط می توان تمرین دویدن و راه رفتن را انجام داد؛ اما تردمیل های چند منظوره یا چند کاره به جز دویدن و راه رفتن قابلیت های دیگری همچون چرخ مسگری، پایه دراز و نشست، ویبراتور برقی، تخته شنا، کش ایروبیک، دمبل و ... دارند که به ورزشکار امکان می دهند پس از ورزش راه رفتن و دویدن، یک سری تمرینات ورزشی مکمل را انجام بدهد؛ این کار به تناسب اندام سریع تر و بیشتر کمک می کند.

ماساژور یا ویبراتور برقی را می توان قبل از شروع ورزش برای گرم کردن استفاده نمود؛ ماساژ پیش از ورزش موجب می شود با وجود بافت های چربی متراکمی که در قسمت های مختلف بدن وجود دارد گردش خون سریع تر و بهتر اتفاق رخ بدهد و مویرگ ها باز بشوند؛ این مسئله به سوخت و ساز بیشتر و چربی سوزی کمک می کند. ماساژ پس از ورزش طرفداران بسیاری دارد و بسیار توصیه می شود؛ زیرا موجب دفع اسیدلاکتیک و رفع خستگی، گرفتگی و کوفتگی می شود.

تردمیلی که قابلیت تاشوندگی دارد در هنگام جمع شدن حدود 70 درصد کاهش حجم می دهد؛ در صورتی که در منزل فضای زیادی ندارید بهتر است تردمیلی تهیه کنید که این قابلیت را داشته باشد. این قابلیت اجازه می دهد در مواقعی که از دستگاه استفاده نمی کنید، بتوانید به راحتی آن را جمع کرده تا فضا بیهوده اشغال نشود. نصب این تردمیل ها به سادگی توسط جک مدرن امکان پذیر می باشد.

بیشتر خریداران در هنگام انتخاب حساسیت زیادی به کشور سازنده محصول دارند و اگر نام کشور چین به گوششان بخورد تصور می کنند کالای مورد نظر بی کیفیت است و زود خراب خواهد شد؛ در حالی که این کشور در کنار محصولات درجه 2 و 3 محصولات درجه یک نیز تولید می کند و با کالاهای اروپایی رقابت دارد؛ پس فقط به کشور سازنده توجه نداشته باشید؛ پارامترهای دیگر ی نیز وجود دارند که مرغوبیت دستگاه را نشان می دهند؛ سعی کنید یک محصول اصل و اورجینال بخرید.

از کشورهای چین، تایوان، انگلستان، اسپانیا، فلاند و... تردمیل های بسیار با کیفیتی وارد کشورمان می شوند و نمایندگان فعالی نیز در ایران دارند. برای این که از اصل بودن محصول مطمئن بشوید باید از نمایندگی های معتبر خرید کرده و کارت ضمانت و خدمات پس از فروش را از فروشنده تحویل بگیرید.

اغلب بالاتر بودن قیمت محصول نشانه کیفیت بیشتر و یا داشتن امکانات متعدد می باشد.هرکس می بایست بر اساس نیاز خود خرید انجام بدهد؛ اگر همه اعضای خانواده شما مایل هستند هر روز بارها بر روی تردمیل تمرین انجام بدهند؛ دستگاهی انتخاب کنید که تحمل وزن و قدرت موتور بالایی داشته باشد؛ اما در صورتی که فقط یک نفر می خواهد در روز 1 ساعت با این دستگاه ورزش انجام بدهد، یک تردمیل متوسط نیز به نیاز وی پاسخ می دهد.

در واقع هر هزینه ای که صرف ورزش بشود در مقایسه با مخارجی که بعدها باید صرف بیماری هایی که در اثر بی تحرکی به آن ها دچار می شویم بکنیم، مقرون به صرفه است. ورزش سلامتی را حفظ می نماید، طول عمر را افزایش می دهد و منجر به تناسب اندام می شود.

ارسال نظر

هما محجوبی : ******************
0 0
ممنون از این که اطلاع رسانی می کنید
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :