نکات ایمنی در هنگام ورزش با تردمیل

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | ﺳﻪشنبه 31 مرداد 1396 در ساعت 9 : 40 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

مدت هاست که تردمیل به عنوان یک دستگاه هوازی خانگی، جای خود را در اغلب منازل باز کرده؛ به طوری که بیش از نیمی از مردم دنیا به صورت روزانه به ورزش با این دستگاه می پردازند. انجام تمرین با تردمیل توان قلبی- عروقی فرد را افزایش داده و منجر به چربی سوزی و تناسب اندام می شود؛ ضمن این که ورزش بر روی این دستگاه شرایط ایمنی به وجود می آورد.

کسانی که با انجام تمرین بر روی این دستگاه هوازی، تصمیم به چربی سوزی و کاهش وزن دارند باید طوری تمرین انجام بدهند که بدن وارد سیستم هوازی شده، ضربان قلب بالا برود و اکسیژن بیشتری به بدن برسد؛ اکسیژن بیشتر سوخت و ساز را بالا برده و باعث کاهش حجم چربی های اضافه بدن می شود.

ورزش هوازی موجب می شود چربی های اضافه جای خود را به عضلات تقویت شده بدهند؛ عضلات انرژی بدن را تامین می کنند و قدرت بدنی فرد را بالا می برند. استفاده نادرست از تردمیل ممکن است باعث ایجاد درد در ناحیه لگن، ستون فقرات، ساق پا و مچ پا بشود.می بایست توجه داشته باشید برخی از اشتباهات رایج را در زمان انجام تمرین با تردمیل انجام ندهید.

بعضی از افراد فکر می کنند چون تردمیل در داخل خانه شان هست و دیگران نمی توانند آن ها ببینند بهتر است کهنه ترین کفش خود را بپوشند و با آن تمرین انجام بدهند یا به طور کلی از پوشیدن کفش صرف نظر می کنند؛ در حالی که در هنگام راه رفتن و دویدن چه بر روی زمین و چه بر روی تردمیل، می بایست کفش مناسب ورزشی به پا داشته باشید؛ در غیر این صورت به مفاصل پا و ستون فقرات فشار زیادی وارد شده و این بخش های بدن را دچار آسیب می کند.

کفش های مخصوص پیاده روی می بایست نرم و استاندارد باشند تا فرد بتواند مدت بیشتری به تمرین بپردازد؛ به خاطر داشته باشید اگر در هنگام دویدن به دلیل نامناسب بودن کفش دچار زخم و پا درد بشوید ناچار خواهید شد ورزش را سریع تر متوقف کنید و جلسه بعدی به چند روز بعد موکول خواهد شد.

بعضی از افراد عادت دارند در هنگام راه رفتن و دویدن به پاهای خود نگاه می کنند و سر خود را پایین می اندازند؛ بدین ترتیب بدن فرم صحیح خود را از دست می دهد و در وضعیت نامناسب قرار می گیرد؛ در هنگام دویدن به مقابل نگاه کنید وسعی کنید راست قامت باشید؛ بدن انسان شکل پذیر است و باید خود را به راست قامت بودن عادت بدهید.سعی کنید شانه ها در یک راستا باشند، پشت صاف بوده و شکم را به داخل بدهید. حرکت پاها باید از ناحیه ران شروع بشود و قدم های متوسط بردارید.

هرگز پاها را با پاشنه بر روی سطح زمین یا تسمه تردمیل نکوبید؛ این کار به مچ پا، زانو و سایر مفاصل آسیب می رساند. سعی کنید پا با پنجه و سینه کف پا فرود بیاید و نرم بدوید تا فشار و ضربه به پاها وارد نشود.از یک برنامه تمرینی به مدت طولانی استفاده نکنید؛ بدن به تمرینات تکراری عادت کرده و دیگر به آن ها پاسخ نمی دهد؛ می بایست حداقل هر 4 هفته یک بار برنامه ورزشی خود را تغییر داده و به شدت تمرینات بیفزایید. برای ایجاد تنوع می توانید در کنار ورزش با تردمیل از دستگاه های دیگری همچون دوچرخه ثابت و اسکی فضایی استفاده کنید.

در زمان ورزش بر روی تردمیل تمام مدت دسته های دستگاه را نگیرید و به آن ها تکیه ندهید؛ چون در این صورت بدن فرم طبیعی خود را از دست داده و کالری کمتری می سوزاند؛ بلافاصله پس از به دست آوردن تعادل دسته ها را رها کرده و دست ها را مانند زمانی که بر روی زمین قرار دارید به عقب و جلو ببرید؛ دست ها می بایست از ناحیه آرنج زاویه 90 درجه به خود بگیرند.

پشت خود را حتماً صاف نگه دارید و قوز نکنید؛ اگر شانه ها زیادی به سمت جلو متمایل باشند، تعادل از دست می رود و در آینده دچار کمر درد و کتف درد می شوید.زیادی روی در ورزش به اندازه بی تحرکی می تواند به شما آسیب برساند. اگر در حین تمرین دچار سرگیجه و سیاه رفتن چشم شدید تمرین را متوقف کنید و به استراحت بپردازید.

اغلب تردمیل های مدرن امروزی دارای برنامه های از پیش تعیین شده ای در سطوح مختلف هستند؛ با استفاده از این برنامه ها و افزایش سطح تمرینات می توانید تنوع خوبی به وجود بیاورید؛ گاهی شیب تردمیل را افزایش داه و از این طریق سطح تمرین را بالا ببرید.شیب بیش از 10 درصد ورزش کوه پیمایی و تپه نوردی را شبیه سازی می کند؛ به وسیله این گونه تمرینات می توانید عضلات پای خود را بسازید و برای این ورزش ها آماده بشوید؛ اما هرگز در زمانی که شیب تردیمل زیاد است، مدت طولانی با سرعت زیاد بر روی آن ندوید؛ در شیب های بالا فقط روی تردمیل راه بروید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :