نحوه گرم کردن بدن قبل از ورزش با تردمیل

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | چهارشنبه 14 مهر 1395 در ساعت 20 : 14 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

قبل از هر فعالیت ورزشی، فرد ورزشکار باید حدود 10 دقیقه برای گرم کردن و آماده سازی بدن خود وقت بگذارد. البته مدت و شدت گرم کردن به زمان انجام تمرین و آمادگی جسمانی فرد بستگی دارد. قبل کار با تردمیل، چون یک دستگاه هوازی است و تمرینات هوازی در مدت طولانی انجام می شود، زمان گرم کردن باید نزدیک به 10 دقیقه باشد. بالا پایین پریدن و طناب زدن از جمله حرکاتی است که قبل از ورزش با تردمیل می توان آن ها را انجام داد. البته این حرکات باید در حد گرم کردن باشند و نه اتلاف انرژی. حرکات کششی نیز برای گرم کردن بدن قبل از ورزش بسیار کاربرد دارند. در هنگام اجرای حرکات کششی دقت کنید، همه گروه های عضلانی و مفاصل درگیر شوند.

البته گرم کردن پاها که عضو اصلی و فعال در این ورزش هستند، بسیار ضروری می باشد. برای گرم کردن باید یک سری حرکات شبیه به ورزش مورد نظر را انجام بدهید. برای شروع ورزش دویدن بر روی تردمیل هم باید مدتی نرم بدوید که می توانید این کار را روی دستگاه انجام بدهید.

در هنگام انجام هر کاری برای بهره گیری از آن فعالیت باید آداب مخصوص به همان کار را به جا بیاوریم. ورزش از عادات بسیار پسندیده ای است که انسان می تواند آن را به صورت یک عادت برای خود در بیاورد و به طور روزمره به آن بپردازد. گرم کردن بدن که به آن WARM UP هم می گویند، یکی از آداب و مقدمات مهم ورزش است. چون این کار احتمال اسیب دیدگی در طول فعالیت ورزشی را به حداقل می رساند.

ورزش می بایست جز جدایی ناپذیری از زندگی ما بشود، زیرا تنها با این کار می توانیم توانایی خود را در انجام فعالیت های روزمره افزایش بدهیم. به همین خاطر به افراد توصیه می شود ورزشی را انتخاب کنند که بتوانند، هر روز آن را انجام بدهند. دویدن یکی از راحت ترین و دم دستی ترین تمریناتی است که اغلب افراد توانایی پرداختن به آن را دارند. دم دستی بودن ورزش دو، به معنی بی ارزش بودن این ورزش نیست. زیرا همان طور که می دانید دو مادر همه رشته های ورزشی محسوب می شود. با تهیه یک تردمیل خانگی شما می توانید برای همیشه این ورزش را به منزل خود ببرید و در هر زمانی که فرصت داشتید به انجام تمرینات ورزشی بپردازید.

ورزش عضلات و استخوان های بدن را تقویت می کند. فشار خون را پایین می آورد و سبب تناسب اندام و کاهش چربی های اضافه می گردد. همچنین فعالیت های ورزشی باعث می شوند فرد احساس بهتری نسبت به خود داشته باشد و اعتماد به نفس افراد را بالا می برد؛ ضمن اینکه بسیاری از بیماری های روحی و جسمی توسط ورزش مداوا می شوند. انتخاب نوع فعالیت ورزشی بسیار مهم است، چون ورزش های مختلف اثرات گوناگونی بر بدن انسان می گذارند. بهترین نوع ورزش، تمریناتی هستند که عملکرد قلبی – عروقی و تنفس بدن را بهبود می بخشند که دویدن بر روی تردمیل یکی از همین ورزش ها است.

دویدن با ریتم و با کم و زیاد کردن سرعت به صورت تناوبی یک نوع ورزش ایروبیک محسوب می شود. ایروبیک از کامه اکسیژن در زبان انگلیسی گرفته شده است و به ورزش هایی گفته می شوند که در مدت زمان طولانی، به صورت ریتمیک و تکرار شونده انجام می شوند. اگر در هنگام کار با تردمیل به یک موسیقی پر انرژی گوش بدهید و سعی کنید گام هایتان با ریتم موسیقی هماهنگ باشد از مزایای ورزش ایروبیک بهره مند خواهید شد.

یکی از اهداف اصلی ورزش هوازی افزایش تدریجی ضربان قلب و بهتر شدن تنفس است. هرگز در هنگام کار با دستگاه تردمیل آنقدر به خود فشار نیاورید که در حین ورزش نتوانید حرف بزنید و در اصطلاح از نفس بیفتید. هدف ما از انجام تمرین ورزشی سود رساندن به بدن است نه خسته کردن و از بین بردن عضلات.

وقتی هنوز تازه کار هستید تمرینات را با شدت کم آغاز کنید و به تدریج بر شدت آن بیفزایید. در جلسات اول فقط روی تردمیل راه بروید و گاهی سرعت راه رفتن را بالا ببرید.

پس از گذشت چند هفته می توانید دویدن را شروع کنید . اگر بدنی آسیب دیده خصوصا در نواحی کمر و زانو دارید، بهتر است به همان راه رفتن اکتفا کنید. افرادی هم که دچار اضافه وزن زیاد هستند، نباید برای دویدن عجله به خرج بدهند. زیرا این کار به مفاصل پای آن ها آسیب وارد می کند. پس از انجام حرکات کششی، 5 دقیقه بر روی تردمیل راه بروید وپس از گرم شدن به بقیه برنامه بپردازید. حداقل 4-5 روز در هفته به سراغ تردمیل خود بروید و با آن ورزش کنید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :