مزایای استفاده از شیب تردمیل

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | ﺳﻪشنبه 31 مرداد 1396 در ساعت 9 : 37 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

شیب تردمیل از موضوعات بسیار مهم در تمرین با تردمیل است که باید به آن توجه زیادی کرد. شیب تردمیل باید با نوع تمرین و همچنین هدفی که از ورزش کردن دارید متناسب باشد. اگر فقط قصد دارید از تردمیل برای یک پیاده روی ساده به منظور بهبود سلامتی استفاده کنین نیاز به شیب زیادی ندارید. اما فرض کنین اینگونه نباشد و ورزشکار ما قصد داشته باشد برای مثال تمرین های مربوط به چربی سوزی انجام دهد در این صورت باید از شیب بیشتری استفاده کرد تا فشار دویدن بیشتر شده و در نهایت باعث چربی سوزی شود.

تردمیل جز تجهیزات ورزشی هوازی است. در بسیاری از شاخه های ورزشی مختلف از آن به منظور تمرینات مختلف استفاده میشود. به غیر از ورزشکاران حرفه ای، افرادی که میخواهند برای سلامتی جسمانی خود ورزش کنند میتوانند از تردمیل استفاده کنند. بیشتر تردمیل ها امکان تغییر شیب خود بین 0 درجه تا 12 درجه را دارند.دستگاه های تردمیل دارای تنظیم کننده ی شیب هستند و شیب انها قابل تغییر است. همچنین برخی تردمیل های پیشرفته در برنامه ی پیش فرض خود قابلیت تغییر خودکار سطح شیب را دارند.

شدت تمرین با ضربان قلب فرد سنجیده می شود. با افزایش شدت فعالیت ورزشکار، قلب و سیستم تنفسی بیشتر کار میکنند که این خود باعث افزایش سوخت و ساز در بدن شده و مصرف کالری را بیشتر میکند. بنابراین هر چه شیب تردمیل بیشتر باشد فعالیت ماهیچه ها بیشتر شده و این موضوع باعث میشود تا مصرف کالری بیشتر شود. برای افراد سالم که مشکلات عضلانی یا استخوانی ندارند استفاده از شیب متعادل در سرعت های بالا گزینه بسیار خوبی است.

تغییر شیب بر روی ماهیچه هایی زیادی تاثیر میگذارد. مهمترین این ماهیچه ها عبارت اند از: ماهیچه ی سرینی ران، مچ پا و ساق پا است. ماهیچه ی سرینی ران از سه ماهیچه ی کوچک تر تشکیل شده است که شامل: سرینی بالا، سرینی پایین و سرینی میانی.

اگر بخواهیم به صورت تیتر وار مزایای استفاده از شیب تردمیل را نام ببریم، میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

1- تناسب دستگاه قلب و عروق
2- افزایش استقامت جسمانی
3- بهبود در ترکیب و تناسب اندام
4- بهبود تراکم استخوان
5- بهبود کلی سطح سلامت جسمانی

چند نکته ی مهم را نباید فراموش کرد؛

1- افرادی که دارای مشکلات ستون فقرات، زانو و مچ پا هستند حتما باید با مشورت با پزشک متخصص از شیب تردمیل استفاده کنند.
2- اگر یک ورزشکار آماتور هستید، در تغییر شیب خود سر عمل نکنید و حتما با یک مربی مشورت کنید.
3- تغییر شیب نباید ناگهانی باشد، باید با ملایمت شیب تردمیل را زیاد کرد. اگر ورزشکار ناگهانی شیب تردمیل را زیاد کند ممکن است دچار گرفتگی ماهیچه، یا ساییدگی زانو شود.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :