مدت جلسات تمرین با تردمیل چقدر باید باشد؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | یکشنبه 11 تير 1396 در ساعت 13 : 55 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

در زمان انجام فعالیت هوازی دامنه ضربان قلب باید 65 الی 80 درصد بیشینه ظرفیت باشد؛ این تمرینات باید در هر جلسه حدود 30 دقیقه طول بکشد؛ اگر ضربان قلب به اندازه لازم افزایش پیدا نکند یا مدت تمرین کمتر از 30 دقیقه باشد، تمرین هوازی محسوب نمی شود.تردمیل یک دستگاه است؛ به همین دلیل وزرش با این دستگاه باید بر اساس فرمول تمرینات هوازی صورت بگیرد.

کمترین تعداد جلسات برای ورزش هوازی در هفته 2 جلسه است که برای افراد نرمال در نظر گرفته شده؛ اما افرادی که تصمیم دارند با چنین تمریناتی به مرحله چربی سوزی برسند و کاهش وزن داشته باشند، می بایست 5 الی 6 جلسه در هفته به این نوع تمرینات بپردازند و با گذشت زمان مدت جلسات را بیشتر کنند تا به نتایج مطلوب برسند.

سرعت و مدت تمرین دو فاکتوری هستند که سطح تمرین را تعیین می کنند و البته در این بین شیب دستگاه نیز به عنوان مقاومت برای افزایش سطح تمرین فاکتور حائز اهمیتی است که به افراد سالمند، تازه کارها، کسانی که دچار اضافه وزن زیادی هستند و افرادی که در نواحی کمر و زانو دچار آسیب شده اند، پیشنهاد نمی گردد.همه کسانی که قصد انجام تمرینات ورزشی دارند باید پیش از شروع تمرین، بدن خود را گرم کنند؛ راه رفتن آهسته و بعد سریع، بدن را برای فعالیت بدنی گرم و آماده می کند؛ پیش از آغاز برنامه تمرینی می توانید به این کار بپردازید.

ورزش بر روی تردمیل را می توانید به روش تناوبی انجام بدهید؛ بدین صورت که 1 الی 2 دقیقه با بیشینه سرعت و توان خود بدوید؛ بعد 1 دقیقه آرام راه بروید تا ضربان قلب قدری متعادل بشود؛ ضربان قلب شاخص اصلی تعیین سطح تمرین است؛ بیشترین کالری سوزی زمانی رخ می دهد که ضربان قلب به حدود 70 درصد حداکثر ظرفیت برسد؛ برای محاسبه حداکثر ظرفیت ضربان قلب یک فرمول کلی وجود دارد: عدد سن - عدد 220.

تمرینات هوازی برای بدن شما عضله سازی می کند؛ البته نه آن طور که اندامتان مانند کسانی که با وزنه به تمرینات قدرتی می پردازند، عضلانی و کات بشود؛ این تمرینات چربی های اضافه را تبدیل به عضله می کنند؛ در نتیجه بدن حالت منظم تری پیدا کرده و سفت می شود؛ عضلات بافت مهمی هستند که انرژی بدن را تامین می کنند؛ همچنین بدن برای نگه داری و حفاظت از عضلات کالری بیشتری به مصرف می رساند؛ بنابراین هر چه عضلانی تر باشید، متناسب تر خواهید بود.

فایده عضلات تقویت شده و محکم این است که با گذشت زمان و در سنین پیری با قدرت و استحکام بیشتری در کنار استخوان ها باقی می مانند؛ به همین علت مواد غذایی بیشتری به استخوان ها می رسد و از بیماری پوکی استخوان جلوگیری می شود.

ورزش هوازی در ایجاد روحیه بهتر، تناسب اندام و سلامتی تاثیرات چشمگیری دارد و البته در صورتی به این اهداف می رسید که به صورت روزانه و مستمر تمرینات را انجام بدهید.پس از اتمام برنامه تمرینی چند دقیقه به آرامی روی تردمیل راه بروید و پس از پایین آمدن از دستگاه به انجام حرکات کششی ایستا بپردازید؛ با این روش هم کارآیی تمرین افزایش پیدا می کند و هم بدن سرد می شود. حرکات کششی پس از ورزش هوازی وقتی بدن هنوز گرم است، کمک می کند اندام خوش فرم تر بشود.

گوش دادن به موسیقی در زمان انجام تمرینات هوازی یک کار فانتزی نیست؛ بلکه یک ضرورت محسوب می شود؛ موسیقی پرضرب و پرانرژی سرعت را تا چند برابر افزایش می دهد و باعث می شود مدت بیشتری به تمرین ادامه بدهید تا آن جا که می توان گفت موسیقی دوپینگ مجاز است و همچون یک محرک منجر به فعال شدن بیشتر بدن می شود.

سطح تمرین به آمادگی جسمانی فرد بستگی دارد؛ کسانی که به تازگی ورزش را شروع کرده اند اغلب از آمادگی جسمانی خوبی برخوردار نمی باشند؛ این افراد بهتر است مدت بیشتری راه بروند و زمان کمتری به دویدن بپردازند؛ به تدریج مدت راه رفتن آن ها کاسته می شود و می توانند زمان بیشتری بدوند.یک فرد معمولی در 1 ساعت راه رفتن با سرعت متوسط می تواند حدود 300 کالری بسوزاند؛ اما اگر مدتی از این زمان را به دویدن اختصاص بدهد، کالری بیشتری از دست خواهد داد.

یکی از مزایای اصلی دستگاه های هوازی همچون تردمیل، مجهز بودن به مانیتوری است که اطلاعات مفیدی مانند کالری مصرف شده، زمان تمرین، مسافت پیموده شده، برنامه در حال اجرا و ضربان قلب کاربر را نشان می دهد؛ ورزشکار توسط این اطلاعات در حین تمرین از وضعیت عمومی بدن خود مطلع شده و می تواند یک الگوی مناسب ورزشی را طراحی کند و بر اساس آن پیش برود.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :