فواید صحیح دویدن بر روی تردمیل برای بدن چیست؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | ﺳﻪشنبه 29 خرداد 1397 در ساعت 12 : 6 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

یکی از راحت ترین ورزش های دنیا که به مادر تمام ورزش ها نیز مشهور می باشد و برای شروع هر ورزشی نیز کارآمد بوده و مورد استفاده قرار می گیرد، دویدن است. این ورزش کاملا ساده است و به ابزار یا وسایل خاص زیادی احتیاج ندارد و با انجام آن علاوه بر رسیدن به سلامتی و ارتقای آن می توانید به راحتی سبب آب شدن چربی های بدن شوید و به تناسب اندام ایده آلی برسید.

با دویدن و پیاده روی به صورت متوالی و منظم می توانید قلب و ریه خود را بازسازی کرده و سلامت آنها را تضمین کنید. انجام دادن پیاده روی با اینکه به نظر راحت می رسد ولی اصول و قواعد مخصوص به خود را دارد که با رعایت و در نظر گرفتن آنها می توانید از مزایای عمده دویدن استفاده کنید.

با دویدن و پیاده روی علاوه بر اعضای اصلی بدن عضلات بدن نیز تحت تاثیر قرار می گیرند. کشش و انعطاف پذیری عضلات بدن، تقویت استخوان ها، تنظیم ضربان قلب و فشار خون از مزیت های خوب پیاده روی و دویدن می باشند. سعی کنید برای مدت زمان کوتاهی هم که شده این ورزش مفید را در طی روز انجام دهید تا بدن را از مزایای آن بهره مند کنید.

اگر اضافه وزن دارید بهترین کار آن است در ابتدای کار با پیاده روی منظم و پیروی از دستور غذایی اصولی وزن اضافی که دارید را پایین بیاورید. اگر نمی توانید به دلایلی مانند آب و هوا یا آلودگی و مشغله های زیاد کاری در فضای بیرون از خانه حضور پیدا کنید و مدت زمانی را بدوید یا حتی پیاده روی انجام دهید، بهترین کار تهیه تردمیل خانگی مناسبی برای خانه است تا بتوانید در هر ساعت از شبانه روز که فرصتی پیدا کردید زمانی را به انجام دادن ساده ترین ورزش برای رسیدن به سلامتی و تناسب اندام اختصاص دهید.

پیاده روی برای افراد مسن چه مزیتی دارد؟

تحقیقات زیادی انجام شده که مشخص شود که آیا انجام دادن فعالیت و ورزش ساده ای مانند پیاده روی یا دویدن برای سالمندان مفید است یا خیر؟ این مطالعات نشان داد اگر دویدن و راه رفتن به صورت اصولی و درست با قاعده و صحیح انجام شود می تواند تاثیرات و مشکلات این دوران را به حداقل برساند و سبب شود افراد به جای عذاب کشیدن در این دوران از پیری خود لذت ببرند و شاداب و سرحال بمانند.

اهمیت ورزش منظم در سنین بالا خود را نشان خواهد داد و باید قبل از رسیدن به این دوران فکری به حال سلامت جسمانی خودمان کنیم.

با تهیه تردمیل متناسب خود می توانید در هر شرایطی و زمانی برای مدت کوتاهی هم شده راه بروید و بدن را از خشک شدن نجات دهید. به گفته محققان و پزشکان اگر بتوانید در سنین زیاد نیز راه بروید و آهسته بدوید می توانید از بیماری های خطرناکی مانند انواع سرطان ها، بیماری های عصبی و عفونی در امان بمانید. بسیاری از افراد مسن می ترسند اگر فعالیتی داشته باشند آسیب ببیند و زمین گیر شوند. در صورتی که پیاده روی کردن ساده آن هم در خانه با سرعتی کم خطری برای آنها نخواهد داشت. افراد مسن حداقل باید روزی نیم ساعت و پنج بار در هفته فعالیت متوسط مانند پیاده روی انجام دهند تا سلامت خود را بتوانند حفظ کنند. قلبی سالم، وزن متعادل، خوابی بهتر و در حقیقت بدنی سالم از دیگر فواید ورزش برای افراد مسن است.

هدف از دویدن را مشخص کنید

چند بار دویدن یا پیاده روی در طول یک ماه که بعد از آن هیچ فعالیتی نداشته باشید به سلامتی شما کمکی نخواهد کرد و باید این را به یاد بسپارید که ورزش را باید به طور مستمر و درست انجام دهید تا شاهد نتایج خوب آن باشید.

در زمان شروع کارتان لازم نیست از ورزش های سنگین شروع کنید تا به بدن تان فشار وارد شود و بعد از مدت زمان کوتاهی خسته شوید و نتوانید ادامه دهید. برنامه درستی را طراحی کنید و طبق آن و با توجه به آمادگی جسمانی تان راه را ادامه دهید.

نحوه دویدن صحیح

برای شروع هر ورزشی باید بدن خود را گرم کنید. نرمش های کششی که بتواند عضلات دست ها و پاهای شما را نرم کند برای گرم کردن بدن بسیار مناسب هستند. در ابتدای شروع پیاده روی یا دویدن بهترین کار آن است که با سرعت کمی راه بروید و قدم بزنید.

بتدریج سرعت خود را آرام آرام افزایش دهید. توجه داشته باشید که با آهنگ و ریتمی منظم تنفس کنید. از دهان نفس نکشید و سعی کنید دهان تان را بسته نگه دارید و با بینی منظم دم و بازدم کنید.

توجه داشته باشید باید در حدی بدوید یا تند راه بروید که بتوانید راحت صحبت کنید و نفس کشیدن برایتان راحت تر باشد. دویدن اشتباه نیز به همان اندازه برای بدن مضر است که دویدن درست به بدن سود می رساند و مفید است.

در زمان راه رفتن و دویدن از لباس و کفش های سبک و راحت استفاده کنید. کفشی را برای پیاده روی انتخاب کنید که راحت و البته انعطاف پذیر باشد و بتواند در برابر ضربات وارده در زمان راه رفتن و دویدن از شما محافظت کند. نوشیدن آب را نیز در زمان انجام دادن ورزش و پیاده روی فراموش نکنید تا دچار کم آبی و خشکی بدن نشوید و راحت تر بتوانید این مدت زمان را به پایان برسانید و از آن استفاده کنید.

در پایان بهتر است بدانید که پیاده روی و دویدن بهترین کمکی که می تواند به شما کند این است که شما را از ابتلا به پوکی استخوان درامان نگه دارد و اگر فقط چند سالی زودتر از دوران کهنسالی به فکر انجام دادن ورزش و پیاده روی تان باشید در دوران پیری می توانید نتایج خوب آن را مشاهده کنید و از سلامتی بدن خود محافظت نمایید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :