علائمی که نشان می دهد شما کم تحرک هستید

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | یکشنبه 11 تير 1396 در ساعت 14 : 2 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

تحرک کافی علاوه بر این که سوخت و ساز بدن را بالا می برد، از چاقی جلوگیری کرده و نتایج شگفت انگیزی به همراه می آورد؛ همچنین موجب سلامتی روح و جسم می شود.داشتن فعالیت بدنی به اندازه کافی، انرژی بدن را افزایش می دهد؛ در صورتی که با وجود استراحت به اندازه و تغذیه مناسب باز هم خیلی زود دچار خستگی و ضعف می شوید، به تحرک بیشتری احتیاج دارید؛ شاید به نظر برسد این پیشنهاد با مشکل شما در تضاد باشد؛ ولیکن تحقیقات ثابت کرده تنها 30 دقیقه ورزش هوازی حتی وقتی فقط 3 جلسه در هفته انجام بشود، تا 20 درصد سطح انرژی بدن را افزایش می دهد؛ ورزش به طور مستقیم بر روی سیستم عصبی مرکزی اثر می گذارد و خستگی را کاهش می دهد.

تمرینات ورزشی با بالا بردن انرژی بدن برای داشتن فعالیت های بیشتر انگیزه ایجاد می کند؛ اگر برای رفتن به باشگاه و پارک فرصت کافی ندارید، می توانید یک دستگاه ورزشی مانند تردمیل ، دوچرخه ثابت، اسکی فضایی و ... خریداری کنید و هر زمان از شبانه روز که فرصتی پیش آمد در محیط منزل به ورزش بپردازید تا از سکون و بی حوصلگی رها بشوید.

برای هر کسی پیش می آید یک روز صبح از خواب برخیزد و متوجه بشود گردن، کمر، شانه و یا زانوهایش درد می کند و گرفته است؛ در این مواقع به ذهن مان می رسد استراحت کنیم و آن بخش از بدن خود را کمتر تکان بدهیم تا درد کمتری حس کنیم؛ جالب است بدانید متخصصین ورزش و پزشکان معتقدند باید در چنین وضعیتی آن قسمت و سایر بخش های بدن خود را بیشتر حرکت بدهید؛ سپس مفاصل را شل نگه دارید تا در این مناطق خون بیشتری جریان پیدا کند.

حتی کسانی که به بیماری های مزمن همچون آتریت روماتوئید دچار هستند می توانند با تمرینات ورزشی منظم و روزانه شرایط خود را بهتر کنند. کسانی که تحرک کافی ندارند، اغلب نمی توانند در مقابل هوس های خود مقاومت کنند؛ مطمئناً از این که مدام وسوسه خوردن شیرینی و شکلات دارید ناراحت هستید؛ افراد کم تحرک حتی نمی توانند عادات نادرست خود مانند سیگار کشیدن را ترک کنند.

برای مقابله با وسوسه های منفی بهترین شیوه ورزش کردن است؛ روانشناسان نیز بر این راه کار صحه گذاشته و آن را تایید می کنند.اکثر افرادی که ورزش را در برنامه روزانه خود جا داده اند پس از مدتی می توانند عادات نادرست خود را کنار بگذارند؛ فعالیت بدنی میل به کشیدن سیگار، پرخوری و برخی از امیال نا به جای جنسی را کم می کند و موجب می شود بر روی اعمال خود کنترل بیشتری داشته باشیم.

اشخاصی که خوب نمی خوابند، اگر فعالیت بدنی خود را در طی روز بیشتر کنند، قادر خواهند بود این اختلال را بدون مصرف دارو بر طرف کنند؛ بخصوص در صورتی که فعالیت آن ها به شکل تمرینات منظم ورزشی و به طور روزانه باشد.افزایش سن به اختلال در خواب دامن می زند؛ همان طور که می بینید اغلب افراد مسن خواب مطلوبی ندارند؛ انجام تمرینات ورزشی ملایم در بعد از ظهر به این ها کمک می کند خواب بهتری داشته باشند و مجبور نباشند داروهایی که برای سن و سالشان خوب نیست مصرف کنند.

اغلب پزشکان به بیماران خود ورزش هوازی را توصیه می کنند و آن را بهترین درمان برای اختلالات روانی می دانند. ورزش هوازی عموماً در زمان نسبتاً طولانی و با شدت متوسط انجام می شود و هم زمان با افزایش ضربان قلب، اکسیژن رسانی به بافت های بدن را بیشتر می کند.در صورتی که در طول هفته 3 جلسه ورزش هوازی انجام بدهید، تاثیرات بسیارمطلوبی بر زندگی شما می گذارد و کیفیت زندگیتان را افزایش می دهد.

کسانی که کم تحرک هستند اکثراً با اختلالات گوارشی مواجه می شوند؛ حتی 30 دقیقه تمرین پیاده روی و دویدن در بعد از ظهر به هضم بهتر غذا کمک می کند؛ این کار نه تنها اشتها را زیاد نمی کند؛ بلکه موجب کنترل آن می شود؛ اگر نگران هستید ورزش پیش از صرف شام اشتهای شما را زیاد کند؛ پیشنهاد می کنیم این کار را 1 الی 2 ساعت بعد از شام انجام بدهید. همان طور که می دانید داشتن فعالیت بدنی شدید بلافاصله پس از خوردن غذا، در کار هضم اختلال ایجاد می کند و با مشکلات گوارشی مواجه می شوید؛ بنابراین ضروری است که پس از خوردن شام 1 الی 2 ساعت از فعالیت شدید بپرهیزید.

قبلاً نیز به این موضوع اشاره کردیم که ورزش هوازی با بالا بردن ضربان قلب و بیشتر کردن اکسیژن رسانی به بدن، موجب بهبود انقباض عضلات درونی می شود؛ بنابراین غذا پس از هضم سریع تر در روده به حرکت در می آید و از بدن خارج می شود؛ بدین ترتیب مشکلات گوارشی همچون یبوست از بین می رود. به هر طریقی که فعالیت بدنی خود را افزایش بدهید، کار خوبی برای بهبود عملکرد دستگاه گوارش انجام داده اید و از منافع آن بهرمند خواهید شد.

امروزه با مدرن شدن زندگی ها استرس و فشارهای روانی به طور شایع ای وارد زندگی مردم شده است و این مسئله رو به افزایش می باشد. بهترین راه مبارزه با این مشکل تغییر دادن سبک زندگی است. افزایش فعالیت بدنی یکی از راه های تغییر سبک زندگی به شمار می آید.

اگر 3 الی 4 جلسه در هفته حدود 30 دقیقه به راه رفتن بپردازید، استرس ها تا حد مطلوبی کاهش پیدا می کنند؛ در صورتی که پیاده روی سریع برایتان سخت است، این کار را به روش تناوبی انجام بدهید؛ بدین شکل که حدود 1 الی 2 دقیقه با نهایت توان و سرعت خود راه بروید؛ سپس 1 دقیقه به راه رفتن آهسته بپردازید و این چرخه را تا پایان مدت تمرین تکرار کنید.

با ورزش حتی می توان هورمون های بدن را تنظیم کرد. شما متوجه نیستید ترشح هورمون ها تا چه حد بر خلق و خو، طرز فکر، احساسات و ظاهرتان تاثیر دارد. مثلاً وقتی سطح تستوسترون را تقویت کنید سوخت و ساز بهبود می یابد، این هورمون هم در بدن زنان وجود دارد و هم در بدن آقایان؛ البته بدن مردان در مقایسه با بدن زنان این هورمون را 20 برابر بیشتر ترشح می کند؛ ولی به دلیل متابولیسم بیشتر مردان، این هورمون در بدن آن ها 7 برابر بدن خانم ها است؛ این هورمون که با تحرک بدنی تنظیم می شود به داشتن ظاهری جوان تر و شاداب تر کمک می کند و عملکرد ذهن را بهبود می بخشد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :