دویدن موجب کاهش وزن می شود

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | شنبه 29 آبان 1395 در ساعت 10 : 22 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

دویدن برای همه قسمت های بدن به خصوص زانو، استخوان ها، پوست، ماهیچه ها، سیستم قلبی- عروقی و سیستم تنفسی سودمند است؛ در صورتی که این ورزش در هفته 4 الی 5 جلسه به صورت تناوبی انجام بشود برای بدن منافع بی شمار دارد. دویدن چه بر روی زمین و چه بر روی تردمیل سلامتی و تناسب اندام به همراه می آورد. این ورزش را مادر همه رشته های ورزشی می شناسند؛ در حالی که ورزش بسیار ساده ای است و اعضای بدن را با یکدیگر هماهنگ می کند.

با دویدن کمتر مجبور می شوید به پزشک مراجعه کنید:

افرادی که ورزش دویدن را حتی به مدت 30 دقیقه در برنامه روزانه خود جا داده اند کمتر ممکن است که به بیماری هایی همچون سرطان روده و سرطان سینه مبتلا بشوند. این گونه بیماری ها در سطح جهان در حال گسترش هستند و سالانه قربانیان زیادی می گیرند؛ ضمن این که دویدن تناوبی و راه رفتن سریع سیستم قلبی- عروقی و سیستم تنفسی را بهبود بخشیده و باعث می شود بدن در برابر بیماری های گوناگون ایمنی بیشتری داشته باشد.

با دویدن می توانید مقدار بیشتری کربوهیدارت مصرف کنید:

برای کاهش وزن و تناسب اندام یک فرمول کلی وجود دارد؛ باید بیش از آنچه کالری به دست می آورید، کالری بسوزانید؛ افرادی که می دوند در طی این ورزش انرژی زیادی مصرف می کنند و سوخت و ساز بدنشان حتی در حالت استراحت افزایش می یابد؛ بنابراین مجبور نیستند رژیم های غذایی سختی بگیرند و می توانند مقداری برنج و ماکارونی در برنامه غذایی خود داشته باشند.

دویدن طول عمر را افزایش می دهد:

دویدن توانایی بدن را بالا می برد؛ این ورزش با تقویت استخوان ها و ماهیچه های روند پیری را کند می کند. کسانی که ماهیچه و عضلات خوب و محکمی دارند به راحتی تراکم استخوان خود را از دست نمی دهند و به بیماری پوکی استخوان دچار نمی شوند. افرادی که به این فعالیت مفید می پردازند، سایر کارهای روزمره خود را راحت تر انجام می دهند و در دوران میانسالی و حتی پیری توانایی و سلامتی بیشتری خواهند داشت و عمر مفید آن ها بیشتر می شود.این مسئله حتی در مورد کسانی که یک روز در هفته می دوند نیز صدق می کند؛ آن ها در دوران کهنسالی در مقایسه با افراد کم تحرک از سلامتی بیشتری برخودار هستند.

دویدن منجر به کاهش وزن می شود:

دویدن راه بسیار موثری برای کاهش وزن محسوب می شود؛ یک فرد معمولی که حدود 70 کیلوگرم وزن دارد می تواند با یک ساعت دویدن به شیوه تناوبی حدود 800 کالری مصرف کند که این مقدار کالری سوزی بر کاهش وزن تاثیر به سزایی دارد.

دویدن باعث تنظیم فشار خون می شود:

افرادی که به صورت منظم و روزانه می دوند، پس از یک هفته متوجه خواهند شد که فشار خون شان به حالت طبیعی بازگشته است. فشار خون بالا بیش از آن که خود به صورت یک بیماری آشکار بشود، منجر به بسیاری از بیماری ها می شود. این عارضه می تواند به دیواره سرخرگ ها آسیب وارد کند و رگ ها سخت بشوند.

تنگ شدن و گرفتگی سرخرگ ها عامل اصلی سکته قلبی، آسیب دیدگی کلیه ها، درد قفسه سینه و یا حمله قلبی به شمار می آید. با بالا بودن فشار خون به تدریج قلب برای سازگاری با وضعیت جدید گشاد می شود و کارهای شدید و زیاد می تواند نارسایی قلب را افزایش بدهد؛ در چنین وضعیتی قلب قادر نیست خون مورد نیاز را به نواحی مختلف بدن برساند.

دویدن اسکلت بدن را محکم می کند:

همان طور که گفتیم دویدن یک ورزش استقامتی- قدرتی است که به عضله سازی و تقویت عضلات و ماهیچه ها کمک می کند؛ ماهیچه های سفت تر و قوی تر استخوان ها را حمایت می کنند و چون با گذشت زمان شل و افتاده نمی شوند مواد مغذی و اکسیژن لازم را به استخوان ها می رسانند؛ در نتیجه احتمال ابتلا به بیماری پوکی استخوان تا حدود زیادی کاهش می یابد و فرد از شکستگی های استخوان در دوران پیری که اغلب قابل درمان نیست، در امان می ماند.

دویدن کیفیت خواب را افزایش می دهد:

تحقیقات نشان داده دوندگان در مقایسه با افراد عادی خواب بهتر و عمیق تری دارند؛ دویدن تاثیرات زیادی در حفظ سلامتی و تقویت روح و روان انسان دارد این ورزش کیفیت خواب را افزایش داده و موجب افزایش سطح دقت و هوشیاری در هنگام بیداری می شود و همین مسئله کارآیی فرد را بیشتر می کند. کسانی که به موقع می خوابند، از روشنایی روز بیشتر استفاده می کنند و ساعت درونی شان تنظیم می شود. خواب خوب باعث می شود هورمون هایی که علت ایجاد اشتهای کاذب هستند در بدن کاهش پیدا کنند و فرد کمتر دچار اضافه وزن بشود.

دویدن استرس های روانی را از بین می برد:

در هنگام دویدن و پیاده روی سریع بر روی تردمیل و حتی سطح زمین یک سری هورمون های شادی بخش مانند سروتونین و اندروفین در بدن ترشح می شود؛ این هورمون ها روحیه شاد و صبوری بیشتری در سیر زندگی به انسان می دهد؛ به همین علت ورزشکاران با نشاط تر و با روحیه تر هستند؛ به طور کلی یکی از تاثیرات ورزش کاهش استرس می باشد.

فرد دونده برای مدتی هم که شده فکر کردن به مشغله های روزمره را کنار گذاشته و بر روی فعالیتی که انجام می دهد، متمرکز می شود. برخی از متخصصین معتقدند دویدن به اندازه یوگا آرامش بخش است. از هم اکنون نشستن های طولانی مدت را که به بدن آسیب می رسانند کنار بگذارید و دویدن را جزئی از برنامه های روزانه خود قرار بدهید تا از خطرات کم تحرکی در امان بمانید و زندگی با نشاط تری داشته باشید.هیچ چیز لذت بخش تر از سلامتی نیست.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :