دویدن باید یکی از برنامه های روزمره باشد!

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | شنبه 29 آبان 1395 در ساعت 11 : 17 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

4 الی 5 بار دویدن در هفته به صورت تناوبی را یکی از برنامه های روزمره خود قرار بدهید تا از منافع این ورزش بهرمند بشوید.دویدن چه بر روی زمین و چه بر سطح تردمیل ، علاوه بر تناسب اندام به سلامتی شما منجر خواهد شد. اغلب افراد به دلیل بد بودن آب و هوا یا کمبود وقت و مشغله های فراوان نمی توانند چند در روز در هفته برای انجام تمرینات ورزشی از منزل خارج بشوند. به همین دلیل داشتن یک تردمیل خانگی توصیه می شود.

این دستگاه به شما امکان می دهد در هر زمان از شبانه روز که فرصت پیش آمد به ورزش بپردازید. دویدن یک ورزش هوازی است که سبب می شود اکسیژن زیادی وارد بدن بشود و ضربان قلب بالا برود و در نهایت سوخت و ساز افزایش پیدا کند.همان طور که می دانید در 15 دقیقه اول ورزش بدن فقط قند می سوزاند و پس از پایان قند موجود، به سراغ چربی های اضافه می رود؛ بنابراین کسانی که با ورزش به دنبال کاهش وزن هستند، باید انجام تمرینات را بیش از 20 دقیقه ادامه بدهند.

افراد تازه کار که قادر نیستند 20 دقیقه پیوسته بدوند و لزومی ندارد برای این کار به خود فشار بیاورند. انجام تمرینات تناوبی کمک می کند شما در کمترین زمان به بهترین نتایج دست پیدا کنید. کافی است 1 الی 2 دقیقه با نهایت سرعت خود بدوید و سپس 1 دقیقه راه بروید. در این حالت شما تمرینات با وقفه انجام داده اید.

دویدن نیاز به آموزش خاصی ندارد و همه افراد در همه سنین می توانند آن را انجام بدهند. اگر دویدن برای شما مشکل است، می توانید با راه رفتن سریع ورزش خود را شروع کنید. شدت تمرین به آمادگی جسمانی فرد بستگی دارد و هر چه بیشتر به انجام تمرینات ورزشی بپردازید از آمادگی جسمانی بیشتری برخودار خواهید شد. بر روی تردمیل 3 فاکتور سرعت، شیب و زمان در اختیار شما قرار دارد و با افزایش هر کدام از این 3 فاکتور شدت تمرین افزایش می یابد.

دویدن استرس و تنش های عصبی را کم می کند و سبب می شود فرد احساس بهتری نسبت به زندگی و خود داشته باشد. هرگز نباید با شدتی ورزش کنید که نتوانید حرف بزنید و در اصطلاح از نفس بیفتید.

اغلب تردمیل های امروزی علاوه بر سرعت، زمان، مسافت طی شده و کالری سوزانده شده، ضربان قلب کابر را هم نشان می دهند. ضربان قلب معیار مهمی برای تعیین سطح تمرین است. به طور کلی ما در سطح خفیف، متوسط و شدید ورزش می کنیم. در هنگام ورزش نباید اجازه بدهید ضربان قلب شما از 90 درصدحداکثر ظرفیت بالاتر برود. برای تعیین این حداکثر ظرفیت قلب، کافی است عدد سن خود را از عدد 220 کم کنید. بهتر است ورزش را جوری شروع کنید که در ابتدا ضربان قلب حدود 50 درصد باشد. در اواسط تمرین خوب است که به 80 الی 90 درصد حداکثر ظرفیت ضربان قلب خود برسید و در انتها نیز باید ضربان قلب شما طبیعی بشود و بعد از ورزش دست بکشید.

هرگز بدون به پا داشتن کفش ورزشی مناسب بر روی تردمیل نروید. 20 دقیقه قبل از شروع، یک لیوان آب بنوشید و درحین تمرین نیز یک بطری آب در دسترس داشته باشید و هر چند دقیقه آب بخورید. این کار دمای بدن ا را متعادل نگه می دارد و به اکسیژن رسانی بهتر کمک می کند. ورزش منظم و مستمر توانایی شما را در انجام فعالیت های روزمره افزایش می دهد و کمک می کند طول عمر بیشتری داشته باشید و در مدت عمر از سلامتی لذت ببرید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :