دلایل پزشکی کاهش سوخت و ساز و توقف کاهش وزن

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | چهارشنبه 8 فروردین 1397 در ساعت 13 : 49 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

تا به حال رژیم گرفته اید که بعد از مدتی متوجه شده باشید که وزنتان دیگر کم نمی شود؟ جواب این مشکل مدت هاست کشف شده است و این موضوع به این خاطر اتفاق می افتد که بدن ما انسانها بسیار هوشمند است و بعد از مدت زمان کوتاهی بین انرژی دریافتی و انرژی که می سوزاند تعادل برقرار می کند. یعنی همان مقدار که غذا مصرف می کنید، انرژی در بدن سوزانده می شود.

اگر شما قصد کم کردن وزنتان را داشته باشید با این وضعیت کاهش وزنی نخواهید داشت و باید برای این رویه فکری کنید.

همان طور که گفته شد بدن ما بسیار هوشمند است و این اتفاق در بدن ما به دلیل بقا رخ می دهد. تصور کنید دچار قحطی شده ایم و غذای چندانی در دسترس نداریم و اگر بدن با کم غذا خوردن یا اصلا دسترس نداشتن غذا انرژی زیادی مصرف کند و در بدن به اندازه زیادی کالری بسوزاند چه اتفاقی برای ما می افتد. زمانی که شما دریافت کالریتان را با کم خوردن کاهش دهید بدن مجبور می شوداز ذخایر برای تامین انرژی روزانه اش استفاده کند و با این روش است که می توانید به تدریج لاغر شوید.

بدن بیشتر از کربوهیدرات و پروتئین های ذخیره شده در بدن استفاده می کند و سپس به سراغ چربی ها می رود، اما بعد از مدتی همان طور که گفته شد بین میزان انرژی دریافتی و کالری که می سوزاند هماهنگی ایجاد خواهد کرد.

عوامل پنهانی که باعث کاهش متابولیسم بدن می شوند نیز وجود دارند که با هم آنها را بررسی می کنیم و نگران هم نباشید برای برطرف کردن آنها نیز راه حل هایی را به شما پیشنهاد خواهیم داد.

افزایش سن

از دلایل علمی دیگر علت ثابت ماندن وزن و کاهش سوخت و ساز بدن با رفتن سن و سال است. تحقیقات نشان داده اند که زمانی که افراد پا به میانسالی می گذارند مخصوصا بانوان متابولیسم بدن آنها کاهش پیدا کرده و تقریبا هر سال حدود 700 گرم وزن اضافه می کنند و کم کم متوجه می شوند که در دهه 50 زندگی شان 20 کیلوگرم وزن اضافه کرده اند.

ترشح کورتیزول

کورتیزول هورمون استرس در بدن است که البته به سوزاندن چربی های بدن نیز کمک می کند. اگر این هورمون بیش از حد در بدن ترشح شود بر عکس عمل کرده و بدن را مجبور می کند کالری بیشتری دریافت کند. برای جلوگیری از این کار باید میزان استرس دریافتی بدنتان را کنترل کنید.

وجود انسولین بالا

اضافه وزن بیماری های زیادی از جمله دیابت نوع 2 را برای بدن به وجود می آورد. وجود بیماری انسولین و داشتن قند سبب چاقی و مقاومت بالای بدن در برابر سوخت و ساز می شود که در صورت تشخیص بهتر است سریعتر در درمان و حتی کنترل شود.

بیماری تیروئید

غده تیروئید کار تنظیم سوخت و ساز بدن را برعهده دارد که کم کاری این مشکلات اضافه وزن را به دنبال خواهد داشت. برای درمان این بیماری باید از دکتر متخصی کمک بگیرید و تحت نظر او درمان شوید.

فقر آهن

آهن مسئول رساندن اکسیژن به عضلات است و اگر آهن بدن کم باشد و عضلات و بدن اکسیژن کافی دریافت نکنند انرژی بدن کاهش پیدا کرده و سوخت و ساز بدن نیز دچار مشکل خواهد شد.

تحمل گرسنگی

بدن برای انجام کارهای روزانه خود و انجام دادن سوخت و ساز به انرژی نیاز دارد. لازم نیست به صورت مداوم غذا بخورید همین که برنامه رژیمی مناسبی را پیگیری کنید کافی است تا بدن شما دائما در فعالیت باشد خوردن میان وعده را نیز فراموش نکنید.

بدن را وادار به تحمل گرسنگی نکرده و وعده های غذاییتان را حذف نکنید تا سرعت سوخت و سازتان کم نشود. اگر می خواهید بدن سوخت و ساز خوبی داشته باشد، کالری مفیدی به بدنتان برسانید تا بدن دائما در فعالیت و سوخت و ساز باشد.

فراموش نکنید که میزان سوخت و ساز در بدن ژنتیکی و در اصطلاح ارثی نیز می باشد که بعضی از افراد هر چقدر هم غذا بخورند، چاق نمی شوند و در عوض افرادی هم هستند که با خوردن کوچک ترین چیزی چاق می شوند.

با برخی از علل پزشکی کم بودن سوخت و ساز بدن آشنا شدید و در ادامه به شما نکاتی را گوشزد می کنیم تا بتوانید متابولیسم بدنتان را افزایش دهید.

خواب کافی داشته باشید

کمبود خواب می تواند بیماری های زیادی از جمله قند، چاقی و ... را برای شما به ارمغان بیاورد که باید آن را کنترل کنید. پس حتما هفت تا هشت ساعت خواب شبانه داشته باشید تا متابولیسم بدن تان تنظیم شود و به دیگر اعضای بدنتان آسیب وارد نشود.

آب زیاد بنوشید

آب برای سوخت و ساز بدن لازم است و اگر بدن را دچار کم آبی کنید سرعت متابولیسم بدنتان کاهش پیدا می ‌کند. حداقل در روز 8 لیوان یا بیشتر آب بنوشید تا بدن بتواند سرعت سوخت و ساز خود را کنترل کرده و دچار مشکلی نشود. میوه و سبزیجات تازه نیز حاوی مقدار زیادی آب هستند که باعث شادابی و نشاط پوست ما نیز خواهند شد.

پروتئین مصرف کنید

در رژیم غذایی ‌تان کربوهیدرات‌، گوشت‌ های بدون چربی و پروتئین‌ های گیاهی را حتما بگنجانید تا بدن برای فعالیت و سوخت و ساز انرژی سالمی داشته باشد.

چای سبز بنوشید

یکی از منابع غنی کافئین چای سبز است. کافئین میزان سوخت و ساز بدن را دو برابر افزایش می‌ دهند و بهتر است از این نوشیدنی مفید 2 تا 4 فنجان در روز بنوشید.

ورزش کنید

برای شادابی و نشاط روحی خودتان حتما حتی شده نیم ساعت ورزش کنید و فعالیت داشته باشید. اگر نمی توانید به باشگاه یا به بیرون از خانه بروید با کمک تردمیل پیاده روی روزانه ساده ای داشته باشید. تردمیل های امروزی به برنامه های از پیش تعیین شده ای مجهز هستند که با کمک آنها می توانید برنامه اصولی خوبی را اجرا کنید و از فواید آن بهره مند شوید.

به یاد داشته باشید در وهله اول برنامه غذایی خوب و مناسبی را برای لاغریتان انتخاب کنید و از پزشک متخصص نیز کمک بگیرید و بعد از آن ورزش روزانه را فراموش نکنید تا به نتایج دلخواهتان برسید و فراموش نکنید که کاهش وزن بایستی به آرامی شروع شود و ادامه پیدا کند تا به بدن آسیبی وارد نکند و باید در این راه صبر داشته باشید وامید و پشتکارتان را از دست ندهید و نباید رژیم های خیلی کم کالری و سخت بگیرید و خیلی شدید ورزش کنید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :