تمرینات تناوبی و کاهش وزن

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | شنبه 29 آبان 1395 در ساعت 11 : 17 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

تمرینات تناوبی یا اینتروال برای کاهش وزن و تناسب اندام بهترین روش هستند، به شرط آن که صحیح و اصولی انجام بشوند. بعضی از دستگاه های ورزشی از جمله تردمیل برای انجام این تمرینات بسیار مناسب می باشند؛ زیرا در حافظه این دستگاه برنامه ها و الگوهای از پیش تعیین شده ای وجود دارد که راهنمای موثری محسوب می شوند.

با تردمیل، ورزشکار می تواند هم قند و هم چربی های اضافه بدن را بسوزاند که البته اندازه این سوخت و ساز به شدت تمرین بستگی دارد. تمرین با شدت بالا و زمان کم، تنها به سوزاندن گلیکوژن یا همان قند منجر می شود و ورزش با شدت متوسط در زمان طولانی، سلول های چربی را وادار به سوختن و کوچک شدن می کند. اگر شما بر روی تردمیل در زمان نسبتا کوتاه 200 کالری مصرف کنید؛ در واقع 100 کالری آن مربوط به قند می شود و 100 کالری، توسط چربی های اضافه تامین می گردد. ولی اگر در یک جلسه بتوانید 400 کالری از دست بدهید، 150 کالری به قند ها تعلق می گیرد و باقی توسط ذخایر چربی فراهم می شود؛ در نتیجه ورزش در مدت طولانی چربی سوزی را افزایش می دهد.

انجام تمرینات تناوبی سبب می شود ورزشکار بتواند در بازه زمانی طولانی تری به انجام فعالیت مشغول باشد و چربی سوزی افزایش بیابد. گرچه تا زمانی که از یک رژیم غذایی مناسب پیروی نکنیدهر روشی برای کاهش وزن، محکوم به شکست است.

استفاده بیش از حد از مواد حاوی فروکتوز و قندهای فرآوری شده که منبع اصلی کالری هستند، تمام برنامه های ورزش را بی نتیجه می گذارد. علت ابتلای افراد به بیماری دیابت نیز همین قندهای فرآوری شده و کربوهیدرات ها می باشند که سطح انسولین بدن را بالا برده و سبب اضافه وزن می شوند.

تحقیقات نشان داده فرآورده های غذایی از جمله شربت، ذرت، نوشابه های گازدار، آب نبات ها و بسیاری از غذاهای کارخانه ای حاوی مقادیر زیاد قند و کربوهیدارت هستند. متخصصین تغذیه معتقدند میزان مصرف قند در زنان و مردان در روز نباید بیش از 100 الی 150 کالری بشود و این میزان برای مبتلایان به دیابت و بیمارهای قلب باید حدود 80 کالری باشد.

امروزه تقریبا همه کارشناسان بر این باورند که ورزش اینتروال بیش از تمرینات یکنواخت بر کاهش وزن تاثیر دارند. در تمرینات تناوبی، قسمت شدید ورزش متابولیسم را افزایش داده و تا 24 ساعت پس از اتمام تمرین نیز همچنان انرژی بیشتر مصرف می شود.

برای اجرای این روش بر روی تردمیل کافی است 2 دقیقه با نهایت توان خود بدوید و یک دقیقه راه بروید. این چرخه می بایست به مدت 20 الی 30 دقیقه ادامه پیدا کند. پس از پایان تمرین به مدت 5 دقیقه راه بروید تا ضربان قلب به حالت عادی بازگردد، سپس حرکات کششی انجام بدهید. همین که بعد از هر فعالیت شدید، مدتی به استراحت فعال بپردازید به افزایش انرژی و انگیزه کمک می کند. با این روش می توانید با زمان کمتر به اهداف وزنی خود برسید. این نوع ورزش میزان حداکثر اکسیژن مصرفی را تا 10 درصد افزایش می دهد و توانایی را برای انجام سایر فعالیت ها بالا می برد.

ورزش های طاقت فرسا قلب و عروق را به خطر می اندازند به همین دلیل در چند دهه اخیر بر انجام تمرینات تناوبی تاکید فراوانی شده است.از منافع بی شمار ورزش اینتروال می توان به کاهش چربی، بهبود قابل توجه تنوس ماهیچه ای یا تون عضلانی، افزایش انرژی و میل جنسی، پوست سفت تر و چروک های کمتر، بهبود عملکرد و سرعت ورزشی و توان دست یابی سریع تر به اهداف ورزشی اشاره کرد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :