تغذیه بعد و قبل از ورزش باید چگونه باشد؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | شنبه 29 آبان 1395 در ساعت 10 : 49 دقیقه | نظرات کاربران ( 1 )

همه افراد تا حدود زیادی از فواید ورزش آگاه هستند و با اهداف گوناگونی به انجام این فعالیت مفید می پردازند. برخی به سلامتی خود فکر می کنند، بعضی به چشم یک تفریح به آن می نگرند و بعضی دیگر نیز به فکر کاهش وزن و تناسب اندام هستند.ورزش با هر منظوری که انجام بشود برای بدن سودمند است و کیفیت زندگی انسان را افزایش می دهد؛ اما برای به دست آوردن نتایج بهتر مخصوصا در زمینه سلامتی و تناسب اندام باید روش های درست ورزش کردن را بدانیم.

تغذیه مناسب قبل و بعد از تمرینات ورزشی در اثر گذاری ورزش نقش به سزایی دارد. افرادی که تغذیه مناسبی ندارند علی رغم این که ممکن است هر روز به باشگاه بروند و زمان زیادی را صرف ورزش بکنند، به نتایج دلخواه دست نمی یابند.

تغذیه صحیح و برنامه ریزی شده بعد و قبل از ورزش سبب ایجاد آرامش در ورزشکار می شود؛ زیرا در حین تمرین، بدن انرژی زیادی از دست می دهد و باید به اندازه کافی گلکوژن در عضلات و ماهیچه ها ذخیره کرده باشد تا با فقدان انرژی مواجه نشود. پس از ورزش نیز زمان سوخت گیری و ترمیم مفاصل و عضلات است و فرد باید توانایی خود را بازیابد.

تغذیه قبل از ورزش:

بسیاری از افراد تصور می کنند اگر پیش از ورزش چیزی بخورند دچار حالت تهوع و انقباضات شکمی می شوند و اگر با شکم خالی به ورزش بپردازند چربی بیشتری از دست خواهند داد؛ در حالی که دو تصور اشتباه است. در هنگام تمرین ورزشی نباید معده کاملا پر باشد؛ چون در کار هضم غذا اختلال ایجاد می شود؛ ورزش با شکم خالی هم توصیه نمی شود؛ زیرا در هنگام ورزش هوازی، بدن در 20 دقیقه اول همه ی قندهای موجود را می سوزاند و اگر قند کافی نداشته باشد با افت قند شدید مواجه می شود.

بهتر است یک ساعت قبل از ورزش مقداری غذای سبک بخورید تا در حین تمرین انرژی لازم را داشته باشید. اگر می خواهید غذاهای سنگین که حاوی پروتئین، فیبر و چربی هستند، بخورید باید 3 الی 4 ساعت قبل از ورزش این غذاها را میل کنید تا هضم با مشکل مواجه نشود.بهترین مواد غذایی پیش از ورزش کربوهیدرات ها هستند که به راحتی هضم می شوند. نوشیدن قهوه به دلیل داشتن کافئین به عنوان یک محرک عصبی پیش از ورزش به افزایش سوخت و ساز منجر می شود؛ ضمن اینکه به حفظ گلیکوژن نیز کمک خواهد کرد.

تغذیه پس از ورزش:

پس از ورزش بدن بر اثر فعالیت انرژی زیادی از دست داده و آماده جذب است. در این زمان حساسیت انسولینی بالا رفته و بدن به سرعت قند را از جریان خون جذب کرده و در عضلات و سایر بافت ها ذخیره سازی می کند. این حالت می تواند قند خون را افزایش بدهد و منجر به چاقی بیشتر بشود؛ بنابراین سعی کنید با مصرف غذاهای کم کالری در این زمان ولع خود را ازبین ببرید تا در هنگام وعده اصلی اشتهای کاذب پیدا نکنید.

در این زمان از خوردن مواد پرکالری مانند سیب زمینی، شکلات و... بپرهیزید. کسانی که قصد ندارند با عضله سازی حجم بدن خود را افزایش بدهند؛ باید بسیار مراقب باشند تا مواد حاوی نشاسته و قند نخورند. بهتر است در این هنگام میوه و سبزیجات تازه بخورید.اگر با دستگاه های هوازی مانند تردمیل ، دوچرخه ثابت، اسکی فضایی و ... در محیط بسته به ورزش می پردازید، حواستان به دمای بدنتان باشد و در حین تمرین یک بطری آب در دسترس داشته باشید و هرگاه احساسس تشنگی کردید آب بخورید؛ این کار هم دمای بدن را متعادل نگه می دارد، هم منجر به افزایش سوخت و ساز می شود و هم اشتها را کنترل می کند.

ارسال نظر

فرهود : 0
0 0
مقالتون خیلی کامل بود. ممنون
مدیریت : پاسخ
0 0
سپاس از وقتی که برای مطالعه آن قرار دادید
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :