تردمیل برای چه کسانی مناسب است؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | شنبه 29 آبان 1395 در ساعت 10 : 1 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

متخصصین ورزش و پزشکان معتقدند افراد سالم که از بیماری خاصی همچون زانو درد ، کمر دردهای مزمن و بیماری های قلبی- عروقی رنج نمی برند، برای انجام ورزش هوازی به وسیله دستگاه، بهتر است از تردمیل استفاده کنند. دستگاه تردمیل هم در منزل و هم در باشگاه قابل استفاده می باشد. فردی که کاملاٌ سالم است در صورتی که در حین استفاده از تردمیل دچار افت فشار خون بشود باید سرعت دستگاه را کم کرده و سپس آن را متوقف کند و پایین بیاید و روی زمین دراز بکشد و پاهای خود را با تکیه دادن به میز یا دیوار بالا نگه دارد.

به افرادی که مبتلا به درد جلو زانو هستند، استفاده از دوچرخه متحرک و دوچرخه ثابت توصیه نمی شود؛ به جز در مواردی که دوچرخه ثابت قابل تنظیم بوده و بتوانند زین آن را به شکلی تنظیم کنند که زانوها زیاد خم نشوند.خیلی ها در منزل تردمیل دارند؛ اما نمی دانند چگونه باید از آن استفاده کنند؛ به همین علت پس از مدتی با عوارض و مشکلات گوناگونی مواجه می شوند و تردمیل را عامل ایجاد برخی از مشکلات جسمانی خود می پندارند.
دوچرخه ثابت و تردمیل هر دو دستگاه های هوازی هستند که مزایای فراوانی دارند؛ ولی میزان حداکثر اکسیژن دریافتی که شاخص مهمی برای استقامت قلبی- عروقی است، درهنگام ورزش با تردمیل در مقایسه با دوچرخه ثابت بیشتر می باشد. به مبتلایان دردهای اسکلتی و آرتروز زانو برای شروع ورزش، انجام تمرین با دوچرخه ثابت پیشنهاد می شود.

مقدار کالری که با دوچرخه ثابت می توان سوزاند مانند زمانی است که فرد پیاده روی نسبتاٌ سریع انجام می دهد. رکاب زدن برروی دوچرخه ثابت بهتر است در کنار پیاده روی انجام بشود. برای مثال کسی که می خواهد با دوچرخه ثابت تمرین ورزشی انجام بدهد بهتر است ابتدا حدود 30 دقیقه به صورت تناوبی پیاده روی تند داشته باشد؛ سپس به مدت 30 دقیقه با دوچرخه ثابت رکاب بزند. دوچرخه ثابت های مدرن امروزی مجهز به سیستم تنظیم مقاومت به صورت الکترومگنتی و مگنتی هستند؛ با زیاد کردن مقاومت می توان سطح تمرین را افزایش داد و قدرت عضلات را بیشتر کرد؛ البته شدت تمرین به آمادگی جسمانی فرد مربوط می شود و افراد آسیب دیده و مسن نباید به خود فشار زیادی بیاورند.

برخی از افراد تصور می کنند چون پاهایشان کمی درد می کند نباید با تردمیل به ورزش بپردازند؛ بعضی هم نگران هستند این دستگاه عامل بیماری و آسیب بشود و سراغ آن نمی روند؛ در حالی که به طور کلی شرایط خاصی وجود ندارد که ورزش با تردمیل را به طور کلی منع کند؛ همان طور که همه افراد می توانند به پیاده روی بپردازند؛ می توانند با تردمیل هم همان فعالیت را انجام بدهند؛ ولی نکته حائز اهمیت این است که کسانی که شرایط جسمی خاصی دارند، باید برای انجام تمرین با این وسیله به فکر تمهیدات ویژه ای باشند؛ مثلاٌ کسانی که مشکل تعادل دارند می بایست از تردمیلی استفاده کنند که در دو طرف آن دسته هایی وجود داشته باشد و به آن ها کمک کند بر روی این وسیله تعادل خود را حفظ نمایند.

انجام تمرین با دوچرخه دستی نیز برای تقویت اندام فوقانی مخصوصاٌ عضلات قفسه سینه و شانه توصیه می شود؛ این دوچرخه ها نیز به سیستم تنظیم مقاومت مجهز می باشند که با افزایش آن می توان شدت تمرین را کاهش یا افزایش داد و قدرت عضلات را بالا برد.به افرادی که مشکلات حس عصبی پا دارند، زنان باردار، مبتلایان پوکی استخوان، کسانی که دچار مشکلات تعادلی یا بینایی هستند یا راه رفتن برایشان مشکل است ورزش با دوچرخه ثابت توصیه می شود. این افراد نمی توانند از دوچرخه متحرک استفاد کنند و ممکن است راه رفتن بر روی تردمیل هم برایشان دشوار باشد.

دوچرخه ثابت تعادل و پایداری بیشتری دارد و ورزش با آن تمرین بدون برخورد محسوب می شود و بسیار مفید می باشد؛ در ضمن کسانی که به مشکل دیابت دچار هستند در هنگام راه رفتن طولانی ممکن است دچار زخم پا بشوند؛ این زخم ها به آسانی درمان نمی شوند؛ به همین علت استفاده از دوچرخه ثابت به این افراد پیشنهاد می شود.کسانی که ران های بزرگی دارند و در طی تمرین با دوچرخه ثابت کشاله ران شان اذیت می شود، باید شورت بالشتک دار بپوشند.

تردمیل یک دستگاه بسیار مناسب برای ورزش هوازی شناخته شده است که در استفاده از دستگاه های ورزشی خانگی بیشترین آمار را به خود اختصاص داده است؛ امروزه این دستگاه به امکانات بسیار خوبی مجهز می باشد که مهمترین آن صفحه نمایشگر است که زمان، سرعت، مسافت طی شده، کالری سوزانده شده و ضربان قلب را نشان می دهد؛ البته بیشتر دوچرخه های ثابت نیز به چنین مانیتوری مجهز می باشند. این اطلاعات باعث می شود فرد از وضعیت عمومی بدن خود آگاه شده و بتواند بر اساس الگوی ورزشی مناسبی پیش برود.تردمیل های مدرن امروزی امکانات ویژه ای نیز دارند که امکان ورزش کامل به روش اصولی را به کاربر می دهند؛ برنامه های متعددی در سطوح مختلف در حافظه دستگاه ذخیره است که می توان بر اساس آن برنامه ها بدون نیاز به مربی به انجام تمرین ورزشی مشغول شد.

تردمیل هایی که مجهز به کنترل ضربان قلب هستند با توجه به میزان ضربان قلب سرعت را کم و زیاد می کنند تا به سیستم قلبی- عروقی آسیب نبیند. سرعت دستگاه باید به گونه این تنظیم بشود که نشان دهنده ضربان قلب، ضربان قلب بیش از 90 درصد حداکثر ظرفیت را نشان ندهد. در صورتی که تردمیل مجهز به نشان دهنده ضربان قلب نباشد، بهترین روش تعیین کنترل سرعت استفاده از تست تنفس است؛ بر روی تردمیل هیچ گاه نباید سرعت را آنقدر افزایش بدهید که نفستان بالا نیاید و نتوانید حرف بزنید؛ تنفس صحیح یکی از ارکان ورزش است و هدف اصلی از انجام ورزش هوازی این است که اکسیژن زیادی تر را به بدن خود برسانیم؛ نه این که تنفس را کاهش بدهیم.

مهم تریم مزیت دستگاه های ورزشی خانگی این است که ورزش را برای همه افراد قابل دسترسی می کند به طوری که وقتی تردمیل خانگی در منزل داریم دیگر نگران نامساعد بودن آب و هوا، تاریکی هوا، کمبود وقت و بسیاری از مشکلات دیگر نخواهیم بود.این دستگاه عضلات چهار سر ران را تقویت کرده و از بروز بسیاری از مشکلات جسمانی و روحی پیشگیری می کند. برای حفظ سلامتی پنج روز در هفته و در هر جلسه به مدت 30 دقیقه ورزش هوازی انجام بدهید.کسی که ورزشکار حرفه ای نیست با انجام تمرینات دشوار کاری برای بدن خود انجام نداده و ممکن است دچار آسیب نیز بشود.

بعضی ها فکر می کنند چون تردمیل در گوشه ای از منزلشان قرار دارد هرگاه اراده کنند می توانند فوراٌ بر روی آن رفته و به سرعت تمرینات خود را شروع کنند؛ در حالی که ورزش آمادگی می خواهد و پیش از آن باید بدنتان گرم و آماده کنید. راه رفتن آرام و سپس دویدن یکی از بهترین روش های گرم کردن محسوب می شود. تردمیل دستگاهی است که می توان توسط آن بدن خود را گرم کرد و بعد با همان دستگاه به ورزش پرداخت.

اغلب تردمیل ها به ضربه گیرهای گوناگونی مجهز هستند. بعضی از این ضربه گیرها سطح تسمه را طوری منعطف می کنند که در مقایسه با سطح آسفالت و یا سرامیک بسیار ایمن تر می شود و از عضلات، مفاصل و ستون فقرات ورزشکار محافظت می کند. تازه کارها به خاطر داشته باشند؛ تمرینات ورزشی خود را با شدت ملایم آغاز کرده و ضمن این که آمادگی جسمانی خود را افزایش می دهند، سطح تمرینات را بالا ببرند.

برخی افراد بدون پوشیدن کفش ورزشی روی تردمیل می روند و مشغول دویدن می شوند؛ این کار کاملاٌ اشتباه است و موجب بروز آسیب ها و صدمات جدی می شود؛ بنابراین در هنگام ورزش با این دستگاه حتماٌ کفش ورزش مناسب بپوشید. قبل و بعد از انجام تمرین به وسیله تردمیل آب بنوشید؛ این کار دمای بدن را متعادل نگه داشته و بدن را هیدراته نگه می دارد.

وقتی تعادل خود را بر روی دستگاه تردمیل به دست آوردید، دستگیره های آن را رها کنید؛ گرفتن دستگیره ها و تکیه دادن به آن موجب می شود کالری کمتری از دست بدهید و منافع ورزش هوازی کاهش می یابد؛ همچنین این کار وضعیت طبیعی بدن را از بین می برد و خطر کشیده شدن عضلات به وجود می آید. بر روی تردمیل باید درست مانند زمانی که بر روی سطح زمین هستید بدوید؛ این کار هماهنگی و تعادل بیشتری در بدن ایجاد می کند و حس مثبت عمقی پیدا خواهید کرد که دلیل آن ترشح هورمون های آرام بخشی مانند سروتونین و اندروفین است.

این هورمون ها خواب و اشتها را نیز تنظیم می کنند و به انسان شادابی و نشاط می بخشند؛ به طور کلی ورزش با دستگاه های هوازی به خصوص تردمیل برای افراد سالم بسیار اثر بخش و مفید است؛ چند هفته پس از شروع تمرینات منظم با این دستگاه تغییرات قابل ملاحظه ای را در بدن خود مشاهده خواهید کرد و لباس بهتر بر روی تنتان می نشیند.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :