با ورزش سرطان روده را از خود دور کنید!

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | شنبه 29 آبان 1395 در ساعت 10 : 52 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

طبق آخرین تحقیقات بیماری سرطان روده سومین بیماری کشنده جهان محسوب می شود. این بیماری مخوف معمولا در افراد بالای 50 سال و چاق دیده می شود. کولون یا همان روده بزرگ بخشی از دستگاه گوارش است. روده کوچک همانند یک طناب 6 متری باریک که در هم پیچده میان روده بزرگ و معده جا دارد. وظیفه روده کوچک هضم و جذب غذا می باشد؛ به همین دلیل در انتهای معده قرار گرفته است.

روده بزرگ پس از روده کوچک شروع می شود و تا معقد ادامه دارد؛ با شروع بیماری سرطان کولون یا همان سرطان روده در داخل بافت روده سلول های سرطانی تکثیر می شوند، این بیماری اول به صورت پولیپ یا توده های خوش خیم در رویه داخلی سمت راست روده مشاهده می شود.

هنوز ثابت نشده است که ورزش چگونه این بیماری را درمان می کند؛ ولی مسلم است که چاقی و مصرف مواد غذایی کم فیبر و چرب بر روی ایجاد این بیماری تاثیرات زیادی دارد. سرطان روده با رشد غیر طبیعی سلول ها اتفاق می افتد. بیشتر مبتلایان به این بیماری بیش از 50 سال سن دارند و افراد کم تحرک و چاق هستند، اما این بیماری ممکن است در هر سنی اتفاق بیفتد.

خانم هایی که مبتلا به سرطان تخمدان، رحم و سینه بوده اند نیز احتمال زیادی دارد که به این بیماری دچار شوند. بعضی از ژن ها که مسئول این بیماری هستند، شناسایی شدند. سرطان یک بیماری وراثتی به شمار می آید؛ بنابراین اگر بستگان نزدیک شما زیر سن 50 سالگی به این بیماری مبتلا شده اند باید تحت نظر پزشک متخصص قرار بگیرید تا از احتمال انتفال وراثتی آن آگاه بشوید و پیشگیری کنید؛ سرطان گرچه درمان ساده ای ندارد، اما قابل پیشگیری است.

کولیت اولسروز بیماری است که پوشش جدار روده بزرگ را ملتهب می کند؛ کسانی که به این بیماری دچار هستند شانس بیشتری دارند که به سرطان کولورکتال مبتلا بشوند.
مصرف زیاد الکل، اضافه وزن، مصرف دخانیات و مواد مخدر از عوامل خطر شناخته شده اند.عود سرطان به معنی بازگشت دوباره این بیماری پس از درمان است. سرطان روده پس از عود ممکن است سایر قسمت های بدن مانند کبد و ریه را نیز درگیر کند. در صورت انتشار سرطان در قسمت های مختلف بدن پزشکان با شیمی درمانی و رادیوتراپی به درمان این بیماری می پردازند.متاسفانه این روزها به دلیل مشاغل کم تحرک مردم بیش از هر زمان دیگری در معرض بیماری های گوناگون قرار گرفته اند. برای مبارزه با این مشکل متخصصین به طور مدام انجام تمرینات ورزشی هوازی را توصیه می کنند.

راه رفتن، دویدن، دوچرخه سواری، اسکی، تنیس، شنا و... از بهترین ورزش های هوازی به شمار می آیند که برای انجام آن ها باید به فضاهای خاص و مناسب برویم که اغلب ما فرصت لازم برای انجام این کار را نداریم؛ بنابراین مخترعین، طراحان و سازندگان تجهیزات ورزشی تصمیم گرفتند به کمک علم بیومکانیک، وسایل و دستگاه هایی بسازند که به وسیله آن ها بتوانیم در فضای محدود باشگاه و خانه ورزش هوازی را شبیه سازی کنیم. معمولا انجام ورزش هوازی در فضاهای بزرگ امکان پذیر است؛ اما تردمیل ، دوچرخه ثابت، اسکی فضایی و... این امکان را فراهم کردند که در محیط های کوچک و محدود به این ورزش مشغول بشوییم.

امروزه دوچرخه ثابت، اسکی فضایی و تردمیل در باشگاه های بدنسازی و منازل جایگاه خود را به دست آورده اند؛ به طوری که 60 درصد مردم جهان به خرید تردمیل می اندیشند.
دستگاه های هوازی ورزش را برای عموم مردم قابل دسترسی کرده اند و با وجود این دستگاه ها همه افراد خانواده می توانند به ورزش بپردازند.

علائم بیماری سرطان روده مانندعلائم بیمارهای عفونی،تب، بواسیر و بیماری های التهاب روده است؛ به همین علت در صورت مشاهده این علائم باید به پزشک متخصص گوارش مراجعه کنید. علائم این بیماری به شرح زیر می باشد:

- ایجاد تغییر در عادات دفعی روده مانند اسهال و یبوست که بیش از یک روز باشد
- خون ریزی از روده راست و دیدن خون در مدفوع
- دردهای قولنجی معده به دفعات اتفاق بیفتد
- استفراغ بی دلیل
- ضعف و خستگی مزمن
- زرد شدن سفیدی چشم، یرقان و زردی پوست
- گرفتگی روده
- کاهش وزن بدون دلیل و چشمگیر
- دفع مدفوع کمتر از سه بار در هفته
- یبوست مزمن، گاز و نفخ معده غیر عادی
- احساس سنگینی و رخوت

افراد کم تحرک باید همواره در انتظار سرطان باشند. 20 دقیقه ورزش به صورت روزانه برای هر کسی ضروری است. چاقی مهم ترین دلیل ابتلا به بیماری سرطان و مرگ و میر ناشی از این بیماری محسوب می شود. برای جلوگیری از بیماری خطرناک قرن باید انجام فعالیت های ورزشی منظم و مستمر را در برنامه روزمره خود بگنجانید و یک رژیم غذایی سالم را رعایت کنید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :