با ورزش از بیماری پارکینسون پیشگیری کنید

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | شنبه 29 آبان 1395 در ساعت 11 : 20 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

بیماری پارکینسون در واقع همان لرزش بدن در هنگام استراحت است که معمولا افراد در سنین پیری به این بیماری دچار می شوند. البته پارکینسون حتی در میان نوجوانان هم مشاهده شده است. این بیماری در اثر از بین رفتن ترشح ماده دوپامین که یک انتقال دهنده عصبی است ، رخ می دهد. وقتی نسبت ماده استیل کولین در مقایسه با دوپامین در عقده های قاعده ای مغز بیشتر شود، عضلات سفت شده و کند حرکت می کنند. پس از مدتی این لرزش ها به وضوح قابل مشاهده می شوند و شخص قادر به کنترل یا پنهان کردن آن ها نخواهد بود.

این بیماری، درمان قطعی ندارد و باید از آن پیشگیری کرد. یکی از راه های مقابله با بیماری پارکینسون انجام ورزش منظم است. ورزش هوازی و منظم از بروز اختلالات حرکتی که مربوط به بیماری پارکینسون می شود، جلوگیری می کند. توجه داشته باشید، علائم این بیماری مدتی پس از ابتلا به آن نمایان می شود.

محققان حوزه سلامت معتقدند کسانی که در روز 30 دقیقه به انجام تمرینات ورزشی می پردازند تا حدود زیادی شانس ابتلا به این بیماری در آنان کاهش می یابد. تحقیقات نشان داده افرادی که از افسردگی رنج می برند، بیشتر به بیماری پارکینسون مبتلا می شوند و این خود یک دلیل دیگر برای ورزش کردن می باشد؛ زیرا ورزش یکی از مهم ترین راه کارها برای مقابله با افسردگی است.

برخی از پژوهشگران معتقدند ورزش بر روی دستگاه تردمیل به بهبود بیماری پارکینسون کمک می کند. تردمیل یک وسیله ورزشی است که کاربردهای پزشکی- درمانی نیز دارد. آرام و پیوسته گام برداشتن بر روی تردمیل در بهتر شدن وضعیت بیماران مبتلا به پارکینسون تاثیر به سزایی خواهد داشت. پزشکان امیدوارن در آینده تردمیلی ساخته بشود که این بیماری را به طور قطع درمان کند.

علاوه بر ورزش خوردن مواد غذایی حاوی ویتامین B6 نیز از ابتلا به این بیماری پیشگیری می کند. به طور کلی آنچه ما می خوریم بر تشکیل اعصاب انتقال دهنده اثر می گذارد. البته وراثت و مصرف برخی از داروها نیز بی تاثیر نمی باشند.

هرگاه دوپامین به اندازه کافی در بدن موجود باشد، احساس رضایت و سرحالی پیدا خواهیم کرد و اشتها نیز کنترل می شود. همچنین وجود این ماده قدرت تمرکز انسان را بیشتر می کند.

ورزش به درمان بسیاری از بیماری ها کمک می کند یا مانع ابتلا به بعضی از مریضی ها می شود. به همین علت نه تنها برای تناسب اندام و زیبایی ظاهری، بلکه برای حفظ سلامت روحی و جسمی هم نباید از این فعالیت مفید چشم بپوشیم؛ ولی امروزه به دلیل مشکلات و مشغله های فراوان اغلب افراد فرصت کافی برای خارج شدن از محیط کار یا منزل را ندارند. ما به این گونه افراد توصیه می کنیم با خرید یک یا چند دستگاه هوازی، مانند تردمیل ، دوچرخه ثابت یا الپتیکال، ورزش را به منازل خود ببرند تا در هر زمان از شبانه روز که فرصت پیش آمد بتوانند به فعالیت های ورزشی بپردازند.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :