با تمرینات تناوبی چگونه وزن خود را کاهش دهیم؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | شنبه 29 آبان 1395 در ساعت 11 : 21 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

کاهش وزن با تمرینات اینتروال یا تناوبی امکان پذیر است به شرط آن که تمرین به درستی انجام بشود. تردمیل دستگاه ورزشی است که با آن می توان به صورت اینتروال کار کرد و به کاهش وزن رسید. در حافظه اغلب تردمیل ها یک سری برنامه و نمودارهای از پیش تعیین شده وجود دارد که شما را برای رسیدن به هدفتان راهنمایی می کند.

انجام تمرین هوازی به طریقه تناوبی باعث می شود کاربر بر روی تردمیل در زمان و فشار کمتر، وزن بیشتری از دست بدهد. ورزش در مدت نسبتا طولانی و با شدت متوسط اکسیژن زیادی وارد بدن می کند و این اکسیژن زیاد، سبب اکسیداسیون ذخایر چربی می شود، ولی ورزش قدرتی که در بازه زمانی کوتاه با شدت بالا انجام می گیرد؛ فقط ذخایر قند را از بین می برد. البته این گونه نیست که ورزش هوازی در سطح خفیف و زمان طولانی سبب کاهش وزن زیاد بشود.

بر روی تردمیل یا هر دستگاه دیگری، باید گاهی شدت تمرین را تا نهایت توان خود بالا ببرید، به طوری که ضربان قلب به 80 الی 90 درصد حداکثر ظرفیت خود برسد. برای این که حداکثر ظرفیت قلب خود را بدانید، کافی است عدد سن خود را از عدد 220 کم کنید.

انجام تمرینات اینتروال با شدت زیاد در زمان کوتاه، بیش از تمرینات تناوبی کم شدت در مدت طولانی به چربی سوزی کمک می کند. البته از دست دادن وزن را بدون داشتن یک رژیم غذایی مناسب فراموش کنید. یک فرمول کلی وجود دارد؛ شما وقتی وزن کم می کنید که بیش از آنچه کالری به دست می آورید، کالری از دست بدهید. استفاده از بعضی از مواد غذایی غیر ضروری مانند نوشابه، شیرینی، دلستر، سس و... تمام تمرینات ورزشی شما را بی نتیجه می گذارد، زیرا این مواد سرشار از قند هستند.

علت اصلی چاقی افراد و ابتلا به بیماری دیابت همین فراوانی قند می باشد. قندهای فرآوری شده و کبوهیدرات سطح انسولین را افزیش می دهد و سبب اضافه وزن می شود. افراد معمولی باید در روز فقط 25 گرم قند استفاده کنند و افراد چاق و دیابتی مجاز به استفاده بیش از 15 گرم قند در روز نیستند. سعی کنید به جا این مواد ناسالم وغیر ضروری بیشتر میوه و سبزیجات تازه و ارگانیک مصرف کنید.

بر روی تردمیل 3 فاکتور سرعت، زمان و شیب در اختیار کاربر قرار دارد و با افزایش هر کدام از این سه فاکتور می تواند بر شدت تمرین خود بیفزاید. گاهی تا آنجا که می توانید شیب تردمیل خود را افزایش بدهید و بر روی آن راه بروید، این کار ورزش تپه نوردی را برای شما شبیه سازی می کند. اگر فرصتی به دست آمد، برای پیاده روی و دویدن به بیرون از منزل بروید و پیشرفت خود را در تند راه رفتن و طی کردن مسافت طولانی تر ببیند. تنوع تمرین، بدن شما را به چالش می کشد و باعث می شود دچار فلات تمرینی نشوید. بعد از دویدن بر روی تردمیل تا آنجا که قادر هستید دراز و نشست انجام بدهید.

این کار به سفت شدن عضلات شکم کمک می کند و پس از مدتی شکمی تخت خواهید داشت. البته ورزش دراز و نشست به تنهایی، کاری برای لاغری شما انجام نمی دهد، چون یک ورزش قدرتی است و در زمان کوتاهی انجام می شود و فقط مقداری قند می سوزاند. این گونه ورزش ها پس از تمرینات هوازی برای سفت کردن عضلات مفید هستند.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :