با تردمیل اشتباه ورزش نکنید!

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | شنبه 29 آبان 1395 در ساعت 11 : 0 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

این روزها تردمیل به عنوان یک دستگاه هوازی، طرفداران بسیار دارد و اغلب مردم برای کاهش وزن و تناسب اندام به سراغ آن می روند؛ زیرا با وجود یک تردمیل خانگی ورزش برای آنان قابل دسترسی شده و در هر ساعت از شبانه روز که فرصت پیدا کنند، می توانند در محیط امن منزل به انجام تمرینات خود بپردازند و دیگر گرمای هوا و محدود بودن فضا مانع آن ها نمی شود.

به طور کلی ورزش هوازی به بهبود سیستم قلبی – عروقی بدن کمک کرده و توانایی افراد را در انجام کارهای روزمره افزایش می دهد. اما برای رسیدن به این اهداف می بایست نحوه ورزش کردن صحیح و اصولی را بدانید. گام برداشتن نادرست و نداشتن یک برنامه مناسب ممکن است به عضلات و مفاصل شما آسیب برساند. البته معمولا دویدن و راه رفتن بر روی تردمیل، گام برداشتن کاربر را اصلاح می کند؛ زیرا راه رفتن اشتباه تعادل فرد را برهم می زند.

بعضی از اشتباهات رایج که معمولا افراد بر روی دستگاه تردمیل مرتکب می شوند:

- راه رفتن و دویدن با پای برهنه یا به پا نداشتن کفش ورزشی مناسب؛ این کار به عضلات و مفاصل آسیب وارد می کند. کفش ورزشی مناسب باید دارای لایه های اضافه برای ضربه گیری باشد. البته تردمیل های پیشرفته امروزی اغلب مجهز به ضربه گیرSDS هستند که از عضلات و مفاصل کاربر محافظت می کند؛ با این همه نباید بدون کفش ورزشی مناسب بر روی این دستگاه به تمرینات ورزشی بپردازید.

- در هنگام تمرین سر خود را پایین نیندازیید و به پاها نگاه نکنید؛ برخی از افراد گمان می کنند با نگاه کردن به پاهای خود در هنگام راه رفتن و دویدن تمرکز بیشتری خواهند داشت، درحالی که این طور نیست. این کار هم تعادل را از بین می برد و هم به مهره های گردن آسیب می رساند و حتی سبب ایجاد گودی کمر و کمر درد خواهد شد.

بر روی تردمیل به حالت طبیعی بایستید و به مقابل نگاه کنید. شکم را به داخل داده و دست ها را با زاویه 90 درجه در دو طرف بدن نگه دارید و مانند زمانی که بر روی زمین می دوید و راه می روید، دست ها را به آرامی مشت کرده و به عقب و جلو ببرید. شانه ها در حالت یکسان بوده و سینه را کمی جلو بدهید.

- در هنگام گام برداشتن، کف پا را به سطح دستگاه نکوبانید و سعی کنید با قسمت جلویی و میانی پا فرود بیایید، نه با پاشنه؛ گام برداشتن اشتباه به مفاصل زانو آسیب می رساند.

- هر ماه برنامه تمرینی خود را تغییر بدهید؛ استفاده از یک برنامه تکراری سبب کاهش کالری سوزی می شود. چون بدن به تمرینات تکراری عادت کرده و دیگر پاسخ مناسب به آن ها نخواهد داد. اگر در کنار تردمیل دستگاه های دیگری همچون اسکی فضایی یا دوچرخه ثابت داشته باشید، می توانید برای ایجاد تنوع با آن دستگاه ها کار کنید؛ در غیر این صورت با تغییر سرعت، زمان و شیب شدت تمرین را تغیر بدهید. گاهی نیز برای پیاده روی و دویدن به محیط بیرون بروید و توانایی بدن خود را در فضای خارج مورد آزمون قرار بدهید.

- بر روی دستگاه تردمیل از برداشتن گام های بسیار بلند و یا بسیار کوتاه خودداری کنید. گام ها می بایست متوسط باشند. گام های بلند سبب ایجاد کشیدگی در مفاصل و عضلات شده و گام های کوتاه تعادل را به هم می زند. اگر بر روی تردمیل قادر به حفظ تعادل و رها کردن دستگیره ها نیستید، احتمالا سرعت اشتباه است و باید آن را کاهش بدهید.

- برروی تردمیل قوز نکنید؛ نامناسب بودن بدن در هنگام ورزش هم به عضلات و مفاصل آسیب می رساند و هم شکل بدن را به هم می زند. همواره در حین تمرین کمر خود را صاف نگه داشته و راست قامت بایستد. اگر این حالت تمرین را برای شما دشوار می کند سرعت را کاهش بدهید و پس از عادت کردن به نحوه صحیح ایستادن سرعت را بالا ببرید.

- در انجام تمرینات ورزشی افراط نکنید. خصوصا افراد تازه کار باید ورزش را به آهستگی شروع کرده و با گذشت زمان و بالا رفتن سطح آمادگی جسمانی بر شدت تمرینات بیفزایند.

اگر در حین تمرین احساس سرگیجه یا سیاه رفتن چشم پیدا کردید؛ سرعت دستگاه را کاهش داده و بعد آن را متوقف کنید؛ سپس از دستگاه پایین آمده و پاهای خود را با تکیه دادن به میز با دیوار بالا نگه دارید. تپش قلب شدید و احساس خستگی زیاد نشانه زیاد بودن شدت تمرین است. ورزش در سطح نامناسب و بسیار بالا، برای آنان که آمادگی جسمانی لازم را ندارند، موجب دلزگی و خستگی می شود، با برنامه ورزشی مناسب خود پیش بروید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :