باید و نبایدهایی در مورد تردمیل

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | یکشنبه 21 شهریور 1395 در ساعت 10 : 17 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

تردمیل، دستگاهی است که کار بر روی آن اصلا سخت نیست، اما خیلی ها به درستی آن را انجام نمی دهند. اگر می خواهید در محیط خانه به ورزش و کاهش وزن بپردازید، تردمیل بهترین وسیله است. چون با این دستگاه می توان به انجام تمرینات هوازی پرداخت و تمرینات هوازی، برای تناسب اندام بسیار مفید هستند. اما باید بدانیم چه وقت، چه مدتی و با چه سرعتی با این دستگاه هوازی کار کنیم.

بهترین فعالیت بدنی برای حفظ سلامتی وتناسب اندام، ورزش هایی هستند که عضلات بزرگ را درگیر می کنند و دوید یکی از همین ورزش ها است. ورزش هوازی می بایست حداقل 30 دقیقه زمان ببرد و بیشتر این مدت را با شدت متوسط انجام بشود. به طور کلی شدت ورزش 3 سطح خفیف، متوسط و شدید دارد. سطح ورزش را آمادگی جسمانی ورزشکار تعیین می کند. افراد تازه کار که از آمادگی جسمانی بالایی برخوردار نیستند، باید ورزش را با سطح خفیف شروع کنند؛ یعنی در جلسات اول فقط بر روی تردمیل راه بردند. پس از مدتی راه رفتن تند را در پیش بگیرند و هرگاه توانستید، در طول مدت تمرین برای چند دقیقه بدوند.

بر روی دستگاه تردمیل 3 فاکتور سرعت، زمان و شیب در اختیار ورزشکار قرار دارد و با افزایش هر کدام از این 3 فاکتور می توان شدت تمرین با بالا برد.

توجه دشته باشید؛ تردمیلی انتخاب کنید که برای وزن شما مناسب باشد و قبل از شروع کار با این دستگاه حتما بدن خود را گرم کنید. گام برداشتن بر روی تردمیل با راه رفتن بر روی زمین قدری متفاوت است. وقتی روی تردمیل گام برمی دارید، چون تسمه زیر پای شما در جهت مخالف حرکت می کند، ممکن است پا ها به عقب کشیده شوند که این عقب کشیده شدن، باعث آسیب رسیدن به مفاصل و عضلات می شود. وقتی روی تردمیل در حال تمرین هستید، قدم های متوسط بردارید.

قدم های پرشتاب، کوتاه یا خیلی بلند اشتباه است. اگر نمی توانید بر روی دستگاه به طریقه درست حرکت کنید، یعنی سرعت شما درست نیست وباید آن را کاهش بدهید. در طول مدت انجام تمرین علاوه بر سرعت به ضربان قلب خود نیز توجه داشته باشید. ضربان قلب شما نباید بیش از 80 درصد از حداکثر ظرفیت خود افزایش بیابد. برای به دست اوردن حداکثر ظرفیت ضربان قلب خود، عدد سنتان را از عدد 220 کم کنید. ورزش هنگامی صحیح انجام شده است که پس از آن احساس سرزندگی، نشاط و لذت بکنید. اگر پس ورزش احساس کردید به شدت خسته و کوفته هستید یعنی با شدت اشتباه تمرین انجام داده اید؛ این کار به جسم و روان شما صدمه می زند.

درست است که دویدن و راه رفتن بر روی زمین به اندازه دویدن بر روی تردمیل مفید است، اما این روزها به دلیل کمبود وقت، ماشینی شدن زندگی و مشغله های فراوان، افراد فرصت پیدا نمی کنند در زمان مناسب برای ورزش از منزل خارج بشوند و در محیط بیرون به انجام فعالیت ورزشی بپردازند؛ بنابراین استفاده از دستگاه های هوازی نظیر تردمیل، دوچرخه ثابت و الپتیکال برای اغلب مردم مفید خواهد بود و به آن ها کمک می کند که ورزش را به صورت یک برنامه روزمره برای خود در بیاورند و به آن عادت بکنند.

در ورزش هوازی میزان اکسیژن رسانی به بدن حدود 3 برابر می شود، ضربان قلب افزایش می یابد و در نتیجه متابولیسم بدن بهبود پیدا می کند و فرد به تناسب اندام می رسد. یکی از اشتباه های رایج در هنگام ورزش بر روی تردمیل این است که فرد تمام مدت دستگیره های دستگاه را در دست می گیرد. وقتی بر روی تردمیل می دوید باید حالت بدن درست مانند زمانی باشد که بر روی زمین می دوید. به همین علت به محض اینکه تعادل خود را به دست آوردید، دسته های تردمیل را رها کنید. اگر با رها کردن دسته ها، تعادل شما به هم می ریزد، سرعت را کم کنید.

دم و بازدم عمیق و منظم را در هنگام ورزش هرگز فراموش نکنید. بسیاری از افراد وقتی مشغول ورزش می شوند، تنفس را از یاد می برند و هر چند ثانیه نفس خود را حبس می کنند. در زمان ورزش بر روی تنفس خود متمرکز شوید؛ زیرا اگر اکسیژن لازم به بافت های شما نرسد، اسیدلاکتیک ترشح خواهد شد و پس از ورزش احساس درد، کوفتگی و اسپاسم می کنید.

یک روش پیشنهادی برای افزایش شدت تمرین بر روی تردمیل، این است که به صورت پلکانی عمل کنید؛ یعنی سرعت را با 3 کیلومتر در ساعت آغاز کرده و هر 1 دقیقه، 1 درجه به سرعت خود بیفزایید. وقتی به نهایت توان خود یا همان حداکثر ظرفیت ضربان قلب رسیدید، دوباره هر 1 دقیقه1 درجه از سرعت دستگاه بکاهید. این روش در چربی سوزی بسیار موثر است و طرفداران بسیاری دارد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :