آیا مصرف برق تردمیل زیاد است؟

8 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | یکشنبه 11 تير 1396 در ساعت 14 : 1 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

یکی از سوالاتی که به ذهن اغلب کسانی که قصد خرید دستگاه تردمیل را دارند می رسد این است که آیا تردمیل برق زیادی مصرف می کند و هزینه برق را به طور چشمگیری افزایش می دهد؟مقدار مصرف برق این دستگاه را می توانید با توجه به اطلاعات درج شده در دفترچه راهنما که فروشنده در اختیار شما قرار می دهد محاسبه کنید؛ پس از بررسی های متعدد مشخص شد تنها فاکتوری که بر روی مصرف برق تردمیل اثر می گذارد سرعت آن است.

مثلاً تردمیلی را در نظر بگیرید که با سرعت 6.5 کیلومتر در ساعت در مدت 30 دقیقه با شیب 2 درجه در حرکت است، در این حالت دستگاه در هر ساعت حدود 13 صدم کیلو وات برق مصرف می کند؛ با این سرعت مسافتی حدود 3.2 کیلومتر طی خواهد شد. مبلغی که صرف این مقدار انرژی برق می شود 5.6 الی 7.8 تومان است.

اگر سرعت همان تردمیل را به 9.5 کیلومتر در ساعت برسانیم، مقدار برقی مصرفی 19 صدم کیلووات در ساعت می گردد؛ با این سرعت می توان مسافتی حدود 5 کیلومتر را پشت سرگذاشت و هزینه برق 9.5 الی 11.45 تومان می شود؛ در نتیجه هر چه سرعت افزایش پیدا کند میزان الکتریسیته مصرفی نیز بیشتر می شود. اصولاً در سرعت زیاد ذخیره انرژی به وجود نمی آید.

در مرحله بعدی آزمایش، 2 کاربر با سرعت 9.5 کیلومتر در ساعت بر روی 2 تردمیل که یکی از آن ها بر روی شیب 2 درصد و دیگری بر روی شیب 1 درصد تنظیم شده بود مسافتی حدود 5 کیلومتر را طی کردند؛ میزان برقی که این 2 تردمیل در این مدت و مسافت مصرف کردند برابر بود. همین آزمایش در مورد تاثیر وزن کاربر نیز انجام شد؛ کاربران با وزن های مختلفی بر روی تردمیل های مشابه با سرعت و شیب برابر تمرین انجام دادند؛ در پایان این تست در مصرف برق تاثیر به سزایی دیده نشد؛ نتیجه می گیریم وزن تاثیر قابل توجهی بر روی مصرف برق ندارد.

در صورتی که کاربر بر خلاف جهت تسمه تردمیل حرکت کند مسلماً مقدار برق مصرفی افزایش پیدا می کند که البته این کار امکان پذیر نیست؛ برای چرخیدن تسمه تردمیل نیرویی صرف می شود و ضرباتی که به وسیله پای کاربر به سطح دستگاه وارد می شود تاثیری در مصرف نیرو ندارد؛ بلکه در این مورد قدرت موتور اهمیت دارد؛ هر چه توان موتور بیشتر باشد، وزن بیشتری را تحمل می کند.

پیشنهاد می شود برای طولانی تر شدن عمر دستگاه کاربرانی آن را مورد استفاده قرار بدهند که حداقل 10 الی 20 کیلوگرم کمتر از حداکثر وزن قابل تحمل برای دستگاه داشته باشند تا در هنگام دویدن فشار زیادی به تردمیل وارد نشود. قدرت موتور با سرعت تردمیل نیز رابطه دارد؛ هر چه قدرت موتور بیشتر باشد حداکثر سرعت آن افزایش پیدا می کند و آزادی عمل بیشتری به ورزشکار می دهد.

یک فرد معمولی که 70 کیلوگرم وزن دارد در یک برنامه 1 ماهه که با محاسبه روزهای استراحت 20 روز در هفته تمرین انجام می دهد؛ در صورتی که مدت تمرین را در هر جلسه 60 دقیقه در نظر بگیریم، در ماه 20 ساعت روی تردمیل کار می کند؛ اگر سرعت فرد را در مدت تمرین 9.5 کیلومتر در ساعت در نظر بگیریم که تقریباً سرعت زیادی است و اغلب افراد غیر حرفه ای از پس آن بر نمی آیند؛ با شیب 2 درصد، هزینه برق 380 الی 465 تومان می شود که مبلغ چندانی نیست.

می بینید برای خرید تردمیل خانگی لزومی ندارد نگران برق مصرفی این دستگاه باشید؛ به هر حال با در نظر گرفتن هزینه های باشگاه و یا مبالغی که باید صرف بیماری هایی بشود که در اثر بی تحرکی به آن ها مبتلا می شویم و امروزه بسیار شایع هستند؛ خرید یک دستگاه هوازی همچون تردمیل بسیار مقرون به صرفه است.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :