آیا دیر شام خوردن باعث چاقی می شود؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | ﺳﻪشنبه 19 دی 1396 در ساعت 18 : 53 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

داشتن اندام نرمال و متناسب امروزه به دغدغه بیشتر افراد تبدیل شده است و برای رسیدن به آن هر کاری می کنند. حتما شما نیز بارها شنیده اید که افراد زیادی توصیه میکنند تا شام را سر شب بخورید و دچار اضافه وزن و چاقی نشویم و در این مقاله سعی داریم به بررسی این موضوع بپردازیم که آیا شام دیر خوردن باعث زیاد شدن وزن میشود یا خیر؟

افرادی که شاغل هستند و در طی روز مشغول کار می باشند، اغلب تا قبل از ظهر اشتهایی برای خوردن غذا ندارند و از عصر به بعد دچار پر اشتهایی کاذب می شوند که اگر مراقب خورد و خوراک خود نباشند حتما دچار اضافه وزن خواهند شد. این مطلب که اگر شام را دیر وقت بخورید تمام آنچه که خورداید به چربی تبدیل می شود و در بدن ذخیره خواهد شد، اصلا درست نیست و باید بدانید که غذا در هر زمانی که وارد بدن شود به طور طبیعی و همیشگی هضم، جذب و ذخیره خواهد شد. بدن برای طی این مراحل احتیاج به چند ساعت زمان دارد تا بتواند این عملیات را با موفقیت انجام دهد.

بدن ما در زمان خواب نیز کالری میسوزاند و برای تامین نیازهای اندام های حیاتی نیز احتیاج به کالری سوزی دارد و زمانی که ما دیر وقت شام بخوریم مشکل بدن چند برابر می شود. اگر غذایی که شما در پایان روز میخورید کالری زیادی نداشته باشد، لازم نیست نگران چاق شدن خود باشید و فقط امکان دارد در آن شب خواب خوبی نداشته باشید، زیرا بدن تازه باید فعالیت سنگینی را آغاز کند تا بتواند با سوخت و ساز بیشتر این غذای حجیم و زیاد را هضم و جذب کند.

افراد چاق اغلب به دلیل آنکه خستگی، گرسنگی و استرس های روزانه را با هم تا پایان شب تحمل میکنند با پرخوری شبانه خود چاق خواهند شد. به یاد داشته باشید برای تنظیم کردن و برقراری تعادل انرژی بدن لازم است روزانه فعالیت بدنی مرتبی داشته باشید تا بتوانید بین کالری های دریافتی و کالری هایی که می سوزانید تعادل برقرار کنید. اگر در طی روز هم فرصتی ندارید تا از خانه خارج شوید یا به باشگاه بروید، بهتر است تردمیل یا دوچرخه ثابتی برای خانه تهیه کرده تا بتوانید از کوچکترین فرصت هایتان استفاده کنید، حتی زمانی که در حال تماشای تلویزیون هستید.

سعی کنید اگر شبها غذای سنگینی میخورید به دلیل اینکه بدنتان انرژی زیادی را ذخیره کرده است در صبح ورزشی هر چند مختصر انجام دهید تا در بدن تعادل ایجاد کنید. این انرژی ذخیره شده اگر به موقع از بین نرود در طولانی مدت شما را دچار اضافه وزن می کند که با از بین بردن آن مشکل خواهید داشت.

در پایان شما باید بدانید افراد کمی می توانند مقدار انرژی دریافتی و میزان کالری سوزی شان را مدیریت کنند. در واقع بیشتر افراد نمی دانند در هر وعده باید به چه اندازه و چه غذایی بخورند که نه اضافی باشد و سبب ذخیره شدن بیهوده در بدن شود و نه کم که انرژی برای انجام فعالیت نداشته باشند. شما سعی کنید با کمک گرفتن از پزشکان متخصص و مربیان هم به تغذیه و هم به فعالیت روزانه خود رسیدگی کنید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :